Światowy Dzień Zwierząt

5 Październik 2017

Światowy Dzień Zwierząt w SP nr 1 w Kaszowie – zajęcia z psami pod opieką terapeuty

Jednym z pomysłów na obchody Światowego Dnia Zwierząt w naszej szkole było zorganizowanie zajęć dogoterapii. Gościliśmy wykwalifikowaną terapeutkę Małgorzatę Miś- Juszczyk wraz z dwoma wyszkolonymi psami rasy Golden retriever – Beę i Hero.

Dogoterapia to metoda, która jest odpowiednia zarówno dla dzieci, jak i dla osób dorosłych, pełnosprawnych bądź niepełnosprawnych,  lub po prostu dla tych, którzy borykają się z różnego rodzaju problemami. Zajęcia są wskazane również dla tych dzieci, które zawsze marzyły o zwierzaku i potrzebują takiego przyjaciela u swego boku.

Zajęcia z psami odbywały się przez cztery dni w małych grupach, aby zapewnić jak najlepsze warunki do kontaktu ze zwierzętami. Wstępem do zajęć była prezentacja psów, wytłumaczenie ich roli w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi. W dalszej części dzieci rozmawiały z terapeutką na temat opieki nad tymi zwierzętami, karmienia ich, wyprowadzania na spacer. Wreszcie przyszedł czas na spontaniczną zabawę, w trakcie której dzieci głaskały psy i dawały im karmę z ręki. Następnie prowadząca psy zaprezentowała, na jakie komendy reaguje Bea i Hero. Dzieci przyznały, że psy są bardzo mądre i umieją wiele sztuczek. Na przykład „akuku”, „daj głos”, „liczymy”, „piątka”, „świstak”. Dzieci mogły wybrać psa i sprawdzić, jak wykonuje komendę, którą same wydają. W nagrodę psy dostawały smakołyk.

Zajęcia te miały mające na celu dostarczenie uczestnikom pozytywnych emocji i satysfakcji z obcowania z psem. U niektórych dzieci miały za zadanie pomóc przełamać lęk w kontaktach z otoczeniem. Pozytywne było to, że dzieci obserwujące psa wykonującego ich polecenie nabierały pewności siebie.

 Renata Such