PAMIĘTAMY O NASZEJ HISTORII

10 Listopad 2017

Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku. W naszej szkole, tak jak w wielu nawet najmniejszych zakątkach Polski obchodzono to święto. Dla wielu Polaków to dzień zadumy i okazja do wyrażania uczuć patriotycznych. Klasa piąta pod kierunkiem Jolanty Piwowarczyk przygotowała apel z okazji Święta Niepodległości, czym przyczyniła się patriotycznej edukacji swoich kolegów.

Dzisiejszy patriotyzm objawia się szacunkiem dla godła, barw narodowych, hymnu, języka ojczystego i historii. Uroczystość odbyła się z udziałem pocztu sztandarowego, rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego, dekorację stanowiły liczne symbole narodowe. Uczniowie ze wszystkich klas do galowego stroju założyli różne ozdoby w barwach narodowych, opaski, kokardy, wianki biało-czerwone. Wprowadzenie do tematu uroczystości dotyczyło historii powstania hymnu państwowego i postawy podczas jego śpiewania. Następnie występujący przenieśli widzów do redakcji gazetki szkolnej, w której uczniowie przygotowywali wydanie kolejnego numeru „Gońca Kaszowskiego” z okazji Święta Niepodległości. Chcieli zrobić to inaczej niż zwykle. Na tablicy zebrali informacje z historii Polski na temat dążenia naszego kraju do odzyskania niepodległości. Taka powtórka z dziejów Polski bardzo przydała się wszystkim uczniom.

Oprawę muzyczną uroczystości stanowiły dynamiczna piosenka z popularnego programu telewizyjnego „Kocham Polskę” oraz nastrojowa pieśń z repertuaru Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską”. Podniosły nastrój został podkreślony przez wykonanie wierszy o tematyce patriotycznej. Nie zabrakło też emocji. Pani Piwowarczyk przeprowadziła quiz z pytaniami o różnym stopniu trudności dla przedszkolaka, młodszego i starszego ucznia. Autorzy dobrych odpowiedzi zostali nagrodzeni. Na pożegnanie przedszkolaki i uczniowie wykonali kilka piosenek na temat ojczyzny lub pieśni patriotycznych. Była to próba przed zbliżającą się Wieczornicą Patriotyczną.

Renata Such