XVI Gminna Corrida Ortograficzna

10 Luty 2018

Pokaż mi jak piszesz, a powiem Ci, kim jesteś – czyż nie jest to prawda?
W kaszowskiej Jedynce odbyła się już XVI corrida ortograficzna pod patronatem Wójta Gminy Liszki Pana Pawła Misia.

Truizmem może być stwierdzenie, że aby poprawnie pisać po polsku, trzeba dbać nie tylko o treść, ale i o formę wypowiedzi, a więc także o ortografię. Błędy ortograficzne nierzadko dyskwalifikują pracę pisemną, ale i kompromitują i ośmieszają jej autora. I mimo, że żyjemy w czasach uproszczenia pisowni w zakresie sms-ów, e-maili, wpisów na forach oraz czatach, to cieszę się, że są wśród nas tacy, dla których poprawność ortograficzna świadczy o poziomie człowieka. Na pewno głos zabiorą sceptycy, dla których umiejętność bezbłędnego pisania wydaje się po prostu zbędna. Argumenty znajdą, wychwalając możliwości komputerowych edytorów tekstu, które są dużym ułatwieniem, ale przecież nie można im bezkrytycznie ufać. Śmiem twierdzić, że umiejętność poprawnego pisania jest dziś, bez wątpienia, niemal elitarną umiejętnością. Dlatego też tak ważne jest promowanie poprawnej polszczyzny wśród uczniów, rozbudzanie motywacji do pogłębienia ich wiedzy i umiejętności ortograficznych. I na tym polega idea konkursu organizowanego w kaszowskiej Jedynce. Uczestnicy mają możliwość sprawdzenia, w jakim stopniu udało im się opanować zasady ortografii i wziąć udział w sportowej rywalizacji, bo przecież każdy lubi współzawodniczyć z innymi, nawet, jeśli jest to ,,ortograficzne łamanie głowy”. Zawodnicy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych. Oto zwycięzcy:

KLASY MŁODSZE  ( II-III)

I miejsce – TYMON DOMIENIK

II miejsce – MAGDALENA KIJANIA

III miejsce – KACPER MARCHEWCZYK

KLASY STARSZE (IV-VII)

I miejsce – KACPER SALAMON

II miejsce – KACPER ROBÓTKA

III miejsce -MAJA DYMEK

KLASY GIMNAZJALNE

I miejsce – WERONIKA KOPEĆ

II miejsce – KAROLINA SZEWCZYK

III miejsce – MARCELINA MROZOWICZ

Wszystkim serdecznie gratulujemy a organizatorkom (p. U. Skołyszewskiej, p. B. Bąk) dziękujemy.

 

J. Karcz