Marsz Pamięci

12 Marzec 2018

W niedzielę, 11 marca, w Krakowie odbył się Marsz Pamięci z okazji 75. rocznicy likwidacji krakowskiego getta. Uczniowie naszej szkoły zostali zaproszenie przez Wójta Gminy Liszki, Pana Pawła Misia, do uczestnictwa w tej uroczystości, która wpisuje się w realizowany przez dzieci i młodzież projekt Oddziału IPN w Krakowie pt. „Pamięć Pokoleń”. Młodzi kaszowianie mieli zaszczyt uczcić pamięć tamtych zdarzeń swoją obecnością oraz dać świadectwo żywej pamięci o historii, która niewątpliwie nawiązuje do przeszłości Kaszowa. Wszak 1 lipca 1943 roku miała miejsce pacyfikacja mieszkańców Kaszów przez niemieckiego okupanta. Wspominając te trudne doświadczenia, nie można zapomnieć o wspaniałym bohaterze tamtych czasów, jakim był mieszkaniec Kaszowa, pan Władysław Miś. Za swe poświęcenie, odwagę i pomoc Żydom został on odznaczony zaszczytnym medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Nie był on jednak wyjątkiem – wielu mieszkańców naszej wsi, ryzykując swoje życie, pomagało Żydom w czasie okupacji. Mając takich bohaterów pośród swych przodków, uczniowie kaszowskiej jedynki chętnie i z godnością reprezentowali młode pokolenie na obchodach upamiętniających ofiary getta krakowskiego.

Marta Haczyk