Dzień Marchewki

7 Kwiecień 2018

ZDROWE ŚWIĘTO 

Dziś klasa II zaproponowała nam obchody zdrowego święta – DNIA MARCHEWKI.

Dzień ten ustanowiono, aby docenić walory zdrowotne tego warzywa. Wszelkie ciekawostki na temat marchewki mogliśmy przeczytać na przygotowanej specjalnie na tę okazję gazetce na dolnym korytarzu.  Warto jednak nadmienić, że warzywo to pochodzi prawdopodobnie z Chin lub z Persji i występuje w 60 odmianach.  Marchewka znana jest w kilku kolorach: najbardziej popularna jest oczywiście marchewka pomarańczowa, ale mamy też marchew białą, żółtą, fioletową, a nawet czarną.

Trzeba przyznać, że to warzywo jest wspaniałe przez cały rok, bo: spowalnia procesy starzenia skóry, odmładza ją i regeneruje, poprawia wzrok oraz wzmacnia system odpornościowy. Wiele osób, zwłaszcza kobiet, z przyjemnością chrupie marchewkę, wykorzystując fakt, iż zawarty w niej beta – karoten pięknie barwi skórę, nadając jej zdrową, ”bezsłoneczną” opaleniznę.

W tym miejscu zachęcamy wszystkie dziewczynki i panie z naszej szkoły do skorzystania z tej rady.

Na przerwie śniadaniowej wybrane trzyosobowe zespoły z klas 4-7 brały udział w zapowiedzianym mini konkursie językowym dotyczącym marchewki.
Można było też podziwiać galerię prac plastycznych – SUPERZABAWNYCH SYLWET MARCHEWKI, które w ramach konkursu wykonały dzieci z klas młodszych.

Zaraz po konkursie czekała na wszystkich kolejna niespodzianka przygotowana przez klasę II – marchewkowe muf inki, które upiekła mama Amelki.

PYSZNOŚCI!!! DZIĘKUJEMY!!!