15 MAJA 

16 Maj 2018

ŚWIĘTO POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI
ŚWIĘTO POLSKIEJ MUZYKI I PLASTYKI

Dzień Niezapominajki obchodzimy od kilkunastu lat 15 maja. W tym dniu promujemy szczególnie walory polskiej przyrody i różnorodność biologiczną, przypominamy o potrzebie jej ochrony. Dodatkowo „nie-zapominajka” ma na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji, lokalnych tradycji. Święto to zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości, do otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go na własnym osiedlu, dzielnicy, wsi czy mieście, przypomina o istocie dbania o nasze otoczenie.
Od 2002 roku, zawsze 15 maja, obchodzimy święto, które swoją nazwę zawdzięcza właśnie niezapominajkom. Obchody Dnia Niezapominajki zapoczątkował redaktor Programu I Polskiego Radia Andrzej Zalewski, pomysłodawca i autor audycji Ekoradio.

Święto Polskiej Muzyki i Plastyki ma charakter nieoficjalny i kwalifikowane jest jako święto nietypowe. Jak większość świąt wiąże się z pewnymi zwyczajami mającymi na celu promocję polskiej muzyki i plastyki. 15 maja w znaczących klubach organizowane są koncerty, a w wielu szkołach i ośrodkach dla dzieci prowadzone są specjalne zajęcia plastyczne na, które niejednokrotnie zapraszani są artyści plastycy.

Klasa I, jako gospodarz miesiąca maja, zaserwowała dzisiaj, z okazji obchodów tych dwóch świąt kilka propozycji dla uczniów naszej szkoły.. Na dolnym korytarzu pojawiła się nowa gazetka zawierająca informacje i ciekawostki o niezapominajkach przeplatane wizerunkami niezapominajek w malarstwie. Kolejną atrakcją był „niezapominajkowy” liścik, który każdy mógł sobie zabrać, napisać na nim coś miłego i podarować bliskiej osobie. Na boisku szkolnym przygotowano dla uczniów mega powierzchnię ze stretchu , na której powstało wspólne malarskie dzieło uczniów pt. „Niezapominajki”. Przed szkołą natomiast można było podziwiać wielkie dzieła polskich artystów malarzy.