Ferie zimowe 2019

12 Styczeń 2019

Szanowni Państwo Nauczyciele, Rodzice,zima1
Drodzy Uczniowie,

zarówno w pracy, jak i w nauce – nawet wtedy, gdy towarzyszy jej pasja – pożądane są chwile przerw i odpoczynku.

Przed nami oczekiwane przez Wszystkich ferie zimowe.

Życzę, by ten czas sprzyjał uprawianiu sportów zimowych, odpoczywajcie czynnie, bo nic tak nie hartuje odporności jak ruch na ,,zimnym” powietrzu. Pasjonatom nart, łyżew, sanek, desek i innego sprzętu, na którym można się poruszać, życzę hurtowej ilości śniegu i odpowiednio niskiej temperatury powietrza. Tym, którzy wolą spacerować, bajkowych krajobrazów, które przyćmią wszelkie wady tej srogiej pory roku, bo brnąc powoli przez zaspy, można odkryć, że spośród wszystkich sposobów odzyskania spokoju ducha, bezszelestnie padający śnieg jest najskuteczniejszy.

Niech ten czas umożliwi Wam pełne korzystanie z uroków zimy, niech dostarczy niezapomnianych wrażeń i wielu ciekawych przeżyć. Jednak proszę, by nigdy nie opuszczał Was zdrowy rozsądek, abyście pamiętali o zasadach bezpieczeństwa i nie podejmowali działań zagrażających życiu.

Rodzicom i wszystkim uczniom, którzy czas ferii będą spędzać w domu, przypominam o możliwości skorzystania z bogatej oferty Młodzieżowych Domów Kultury.

Jednocześnie przekazuję zalecenia MEN dotyczące wyjazdów na wypoczynek zagraniczny:
• organizatorom i rodzicom zapoznanie się z informacjami na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych o możliwości wystąpienia zagrożenia, związanego z pobytem na terenie danego kraju, a także o zasadach zachowania i postępowania w przypadku zaistnienia takiego zagrożenia podczas pobytu za granicą.
• organizatorom wypoczynku zimowego, kierownikom wycieczek, wychowawcom i opiekunom dzieci i młodzieży, aby mieli ze sobą adresy polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych wraz z telefonami kontaktowymi (dyżurnymi).
• wszystkim, którzy planują wyjazd, skorzystanie z indywidualnej formy rejestracji swojego wyjazdu za granicę poprzez bezpłatny serwis „Odyseusz”, https://odyseusz.msz.gov.pl/. Dzięki rejestracji służby konsularne będą wiedziały o pobycie na terenie danego państwa i w razie konieczności będzie możliwy szybki kontakt czy skuteczna pomoc.
Przed wyjazdem warto zaglądnąć na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Polak za granicą” polakzagranica.msz.gov.pl . Można na niej znaleźć podstawowe informacje o kraju, do którego chcemy jechać. Dowiemy się m.in. czy potrzebujemy wizy, na jakie przepisy prawa trzeba uważać lub jakie ograniczenia obowiązują kierowców.
MSZ podróżnym oferuje bezpłatną aplikację iPolak – niezbędnik w podróży, gdzie są m.in. aktualne ostrzeżenia dla podróżujących publikowane przez MSZ. Aplikacja jest dostępna za darmo na stronie msz.gov.pl/pl/ipolak.
Warto odwiedzić również stronę www.bezpiecznienastoku.pl . Powstała w porozumieniu z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Można na niej znaleźć m.in. kodeks narciarski dla najmłodszych, użyteczne porady i wskazówki dotyczące aktywnego wypoczynku w górach.
Poradniki i ważne informacje można znaleźć także na stronach m.in.: policji, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wszystkim życzę bezpiecznych powrotów.

Dyrektor szkoły
Jolanta Karcz