ZOSTAŃ MISTRZEM KALIGRAFII

6 Maj 2019

5. EDYCJA GMINNEGO KONKURSU KALIGRAFICZNEGO „ZOSTAŃ MISTRZEM KALIGRAFII”

Zapytacie, czy w obecnych czasach, kiedy to można zapisywać wszystko za pomocą klawiatury, warto ćwiczyć pisanie ręczne? Otóż odpowiedź brzmi, warto. Nauka pisania łączy się z nauką czytania, ponieważ obie te czynności pobudzają podobne obszary mózgu. Dziecko, które nie radzi sobie z notowaniem ołówkiem czy długopisem, może mieć problem z rozumieniem czytanego tekstu, nauką ortografii czy gramatyki oraz ogólnym przyswajaniem wiedzy. Uczniowie piszący szkolne wypracowania ręcznie mają bogatsze słownictwo i są bardziej kreatywni. Potwierdzono naukowo, że lepiej zapamiętujemy informacje, kiedy notujemy je ręcznie.

Mając to na uwadze w Szkole Podstawowej nr 1 w Kaszowie zorganizowano 25 kwietnia piątą edycję Gminnego Konkursu Kaligraficznego pod nazwą „Zostań Mistrzem Kaligrafii”. Podobnie jak w zeszłym roku uczestników konkursu i ich opiekunów ugoszczono na obiekcie sportowym LKS Kaszowianka. Konkurs objął swoim patronatem Wójt Gminy Liszki Paweł Miś. W tym roku zmagania w kaligrafii odbywały się według zmienionej w zeszłym roku formuły, prace były tworzone na miejscu. Po przeprowadzeniu eliminacji na etapie szkolnym do konkursu przystąpiło po dwóch uczestników z klas drugich i trzecich z 9 szkół gminy Liszki. Zadanie konkursowe polegało na przepisaniu tekstu piórem ze stalówką na kartce z zeszytu w wąską linię. Dodatkowe punkty można było zdobyć za ozdobienie początkowej litery pierwszego wersu, czyli za wykonanie inicjału. W tej edycji konkursu, uczestnicy przepisywali wiersz Małgorzaty Strzałkowskiej ze zbioru „Rady nie od parady”. Do komisji konkursowej zostały powołane wszystkie opiekunki przybyłe z uczniami. Aby zapewnić obiektywną ocenę, prace uczniów zostały zakodowane nazwami kamieni szlachetnych. Komisja konkursowa kierowała się następującymi kryteriami: kształt i proporcje liter, płynność pisma i prawidłowość połączeń, rozmieszczenie tekstu, poprawność, ogólne wrażenie estetyczne oraz estetyka inicjału.

Decyzją jury Arcymistrzynią Kaligrafii została Liliana Gaj ukryta pod pseudonimem malachit ze Szkoły Podstawowej w Kryspinowie. Uczennicę przygotowała Pani Beata Meus. Tytuł Mistrzyni Kaligrafii trafił do Oliwii Bierzało ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kaszowie, która wystąpiła pod pseudonimem granat – opiekun Pani Dominika Lelek. Pierwszą Wicemistrzynią Kaligrafii została Julia Lipiarz (cyrkon) reprezentująca Szkołę Podstawową w Kryspinowie, której opiekunem była Pani Beata Meus. Jury wybrało także Drugą Wicemistrzynię Kaligrafii. Została nią Oliwia Balinka (bursztyn) ze Szkoły Podstawowej w Rącznej – opiekun Pani Dorota Kamińska. Pozostałym uczestnikom przypadł równie cenny tytuł Eksperta Kaligrafii. Gratulujemy laureatom i wszystkim uczestnikom konkursu. Otrzymali oni nagrody w postaci materiałów piśmienniczych. Opiekunom należą się podziękowania za przygotowanie uczestników. Wyrazy wdzięczności kierujemy do Zarządu LKS za bezinteresowne udostępnienie obiektu na potrzeby konkursu.