MARYSIA PARA W SENACIE RP

8 Czerwiec 2019

MŁODZIEŻ, JAKIEJ NIE ZNACIE.  WZORY OSOBOWE GODNE NAŚLADOWANIA.

MARYSIA PARA  Z KASZOWSKIEJ JEDYNKI W SENACIE RP

 

Koniec roku szkolnego już tuż… tuż, a wraz z nim   sprawozdania i podsumowania, i rozpamiętywania, i refleksje nad tym , co minęło. Na pewno optował w wiele wydarzeń – bardziej lub mniej radosnych. Finałem tego roku szkolnego  jest niezwykłe wyróżnienie  kaszowskiej uczennicy, która  została zaproszona do Senatu RP  na Galę Finałową Ogólnopolskiego Konkursu pt. ,,Młodzież, jakiej nie znacie. Wzory godne naśladowania”, podczas której nagrodzeni zostali Ci, których prace biograficzne okazały się najbardziej wiarygodne i które ujęły za serce jury. W rozdziale książki pt. „Młodzież, jakiej nie znacie – wzory osobowe- aktywności wielostronnej” przeczytać można o naszej  uczennicy klasy VII – Marysi Parze,  której cechy i czyny uważane są za godne naśladowania, która zna hierarchię wartości i która dokonuje właściwych decyzji i wyborów. To nie prawda, że młodzi ludzie nie potrzebują autorytetów. Potrzebują, szczególnie teraz, w tym istniejącym chaosie, w którym tak łatwo  zagubić się i zbłądzić. Potrzebują mistrza, który poprzez świadectwo swojego życia wskaże im jasną, uczciwą, bezpieczną drogę do prawdziwego sukcesu, w której  godność będzie poszanowana i afirmowana. Młody człowiek ma naturalną potrzebę stawania się wzorem osobowym, rzecz w tym, by był to wzór godny naśladowania, który niczym charyzmatyczny przywódca pociągnie za sobą innych ku ideałom i zainspiruje do działań moralnie wartościowych, wówczas stanie się osobą wyjątkową, ofiarnie służącą drugiemu człowiekowi, potrafiącą odróżnić dobro od zła, co jest przecież kluczowym zadaniem wszystkich wychowujących.

Cieszy nas fakt, że wśród ogólnopolskich wzorów, po raz drugi, możemy być dumni z kaszowskich wyróżnionych osobowości – w ubiegłym roku A. Klimas,  w tym M. Para, o których dokonaniach można przeczytać w wydanej przez KUL książce ,, Młodzież, jakiej nie znacie.” Autorki prac biograficznych udowodniły, że w/w dziewczęta są żywym świadectwem pięknego życia, które  staje się inspiracją dla innych. Są niczym,, gwiazdy zaranne”, które opromieniają  pięknem i blaskiem  tych, którzy są w ich przestrzeni życiowej.

Gratuluję Rodzicom sukcesów dzieci,  a  wszystkim Wychowawcom, którzy byli/ są ich światłami, z serca dziękuję za trwanie przy wartościach.

Tych codziennych bohaterów, którzy potrafią małe rzeczy zamienić w wielkie, którzy mają wiele zainteresowań, z których emanuje blask dobroci,   jest z pewnością więcej. Wystarczy ich tylko dostrzec i promować, po to, by pokazać, że młode pokolenie,  to nie tylko ludzie z myszką, zapatrzeni w siebie, samotni, zagubieni, zobojętnieni i uzależnieni , ale  też piekielnie zdolni, realizujący się na wielu płaszczyznach np. tak jak Marysia , która rozwija taniec, muzykę ( gra na gitarze), zdolności dziennikarskie ( redaktor szkolnej gazetki),  rozwiązuje  lingwistyczne i matematyczne łamigłówki, jest miłośniczką  gór   ( zbiera górskie odznaki turystyczne), zawsze chętna do pomocy, aktywnie działająca w samorządzie szkoły i w społeczności lokalnej,  uzyskująca celujące i bardzo dobre wyniki w nauce, a przy tym ,,przyodziana” w życzliwość, niesamowitą skromność , pomaga i inspiruje innych. Anioły są wśród nas. Wystarczy je tylko dostrzec, a wówczas ten świat nie zginie dzięki nim.