Miś Boguś czyta z przedszkolakami

Dzieci z Oddziałów Przedszkolnych przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Św. Józefa w Kaszowie rozpoczęły swoją przygodę z innowacją pedagogiczną autorstwa Agnieszki Baran pod tytułem

„Miś Boguś czyta z przedszkolakami”

W trosce o rozwój czytelnictwa u najmłodszych dzieci Pani Dyrektor Jolanta Karcz sprawiła dzieciom ogromną niespodziankę i. zainaugurowała 6 listopada 2017 r. innowację pedagogiczną pt. „Miś Boguś czyta z przedszkolakami”,  przynosząc dzieciom piękną księgę bajek oraz głównego bohatera Misia Bogusia. Każdego dnia inne dziecko będzie mogło zabrać Bogusia oraz księgę baśni do swojego domu, aby w rodzinnym gronie czytać bajki do snu. Atrakcją dla dzieci będzie możliwość usłyszenia swoich rodziców, dziadków, starszego rodzeństwa, nauczycieli oraz zaproszonych gości, którzy będą, co jakiś czas odwiedzać przedszkolaków i czytać im bajki, baśnie, wiersze i opowiadania. Przedszkolaki odwiedzą Bibliotekę Publiczną w Kaszowie oraz Bibliotekę Szkolną, w której każdy będzie miał swoją kartę i wraz z rodzicami będzie mógł korzystać z księgozbioru dla dzieci. Mam ogromną nadzieję, że dzięki tym działaniom każde dziecko będzie zasypiało, słuchając głosu swoich bliskich, i każdej nocy będzie się przenosiło się w krainę fantazji.

Głośne czytanie jest bardzo łatwe, bo jest w zasięgu możliwości każdego rodzic, nie wymaga szczególnych zdolności, ani nakładów finansowych. Wymaga jednak dyspozycyjności i zaangażowania. Może być zarówno dla nauczyciela, jak i rodziców praktycznym pomysłem na pożyteczne spędzenie czasu z dzieckiem, pomysłem, jak wychować dziecko, by zapewnić mu wszechstronny rozwój.

Wiek przedszkolny to niepowtarzalny okres w rozwoju człowieka. Jest to czas, w którym kształtują się jego nawyki – w tym nawyki czytelnicze. Człowiek nie rodzi się czytelnikiem. Potrzebę kultury trzeba w nim obudzić, a skutecznym na to sposobem jest obcowanie dziecka z książką.

Uważam, że głośne czytanie dzieciom, przyjemne doznania z książką rozbudzają u młodego człowieka zainteresowania literaturą trwające również w życiu dorosłym. Żyjemy w atmosferze pośpiechu, w świecie wypełnionym reklamami i filmami. Wiele dzieci bez umiaru korzysta z komputera lub telewizora. Dla wielu z nich jest to najatrakcyjniejsza forma spędzania wolnego czasu. Głośne czytanie małym dzieciom, kontakt dziecka z literaturą jest bardzo skutecznym i równie atrakcyjnym sposobem na rozwój pięknego języka oraz na zaszczepienie pragnienia obcowania z książką w przyszłości.

Agnieszka Baran

 

\