ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA W SP nr 1 W KASZOWIE

 

 

Są różne, białe, czarne, pręgowane, rude, rasowe, dachowce, lecz łączy je to, że wszystkie mruczą, łaszą się i miauczą. Kto? Oczywiści koty.

Dnia 17 lutego 2016 w Szkole Podstawowej nr 1 im. Świętego Józefa w Kaszowie, dzieci z oddziałów przedszkolnych „Misie” i „Pszczółki” oraz uczniowie klas I – III obchodziły Światowy Dzień Kota. Uroczystość ta stała się nie tylko okazją do wspólnej zabawy, ale także do pogłębienia wiedzy na temat naszych pupili. Święto obchodzone jest w Polsce od 10 lat. Powstało z inicjatywy Wojciecha Kurkowskiego redaktora tygodnika „KOT”. W tym dniu panowała w szkole radosna atmosfera. Dzieci z oddziałów przedszkolnych mogły wcielić się w kocie postacie.  Panie nauczycielki wykazały się kreatywnością i zdolnościami artystycznymi, malując na twarzach dzieci kocie mordki. Nawiązując do programu Szkoła Promująca Zdrowie, młodsze dzieci miały okazję obejrzeć inscenizację wiersza Stanisława Jachowicza pod tytułem „Chory kotek” wykonanego przez nauczyciela. Dzień wypełniony był atrakcjami. Dzieci śpiewały kocie piosenki, tańczyły kocie tańce. Nie zabrakło również wesołych zabaw matematycznych  i konkursów takich jak: polowanie na myszy, picie mleka z miseczki, wszedł kot na płot. Nauczyciele zgromadzili wiele książek i albumów, z których dzieci mogły dowiedzieć się o zwyczajach, nawykach, sposobach pielęgnacji i karmieniu kotów. Poznały wiele ciekawostek z ich życia. Dlaczego kot miauczy? Po co kotu wąsy? Na koniec dnia dzieci wykonały również prace plastyczne „Kocie figle”, „Laurka dla kota”. Uroczystość sprawiła dzieciom wiele radości. Uważamy, ze ten dzień na długo pozostanie w pamięci dzieci i rozbudzi w nich wrażliwość na dobro i niesienie pomocy naszym braciom mniejszym.

 

Agnieszka Baran