WAŻNE WYDARZENIA Z ŻYCIA SZKOŁY

Zdjęcia dostępne w naszej GALERII.

ROK SZKOLNY 2018/2019

Dzieci w sieci

19.03.2019 r.  Uczniowie klas IV-VII wzięli udział w projekcie, który jest „bardzo na czasie”. Mowa bowiem o spektaklu profilaktycznym pt. „Dzieci w sieci”, który mieliśmy możliwość obejrzeć w krakowskim Kinie Kijów. Podczas występu oraz późniejszego wykładu młodzież dowiedziała się wielu istotnych informacji nt. korzystania z internetu oraz bezpieczeństwa w sieci. Rzecz jasna to nie był koniec atrakcji. Choć technologia otacza nas ze wszystkich stron, postanowiliśmy również pożywić się duchowo w Muzeum Narodowym w Krakowie na wystawie stałej o historii polskiego oręża.

WALENTYNKI w kaszowskiej Jedynce

Walentynkowy zwyczaj składania sobie życzeń przez zakochanych, wręczania upominków i przesyłania kartek trafił do Polski w połowie lat 90. Na dobre zapisał się też w kalendarzu uroczystości naszej szkoły. W tym roku, w czwartek 14 lutego przywitała nas piękna walentynkowa dekoracja przygotowana przez gospodarza miesiąca – grupę przedszkolną „Sówki”. Szkoła tonęła w czerwieni: korytarze przystrojone były czerwonymi serduszkowymi girlandami i czerwonymi balonami w kształcie serc. Przeważały stroje w kolorach czerwonych. Pojawiały się walentynkowe gadżety: okulary z sercami, opaski – serca, poduszki – serca, maskotki z sercami itp. Gazetki udekorowane były walentynkowymi pracami plastycznymi. Zajęcia tego dnia poruszały takie pojęcia jak: szczęście, miłość, przyjaźń i wzajemna życzliwość. Nie zabrakło też walentynek wykonanych samodzielnie przez uczniów. Uruchomiona została „poczta walentynkowa”. Amorki zadbały o to, aby każda walentynka trafiła do adresata. To był bardzo uroczy i przyjemny dzień w naszej szkole.

Jasełka dla społeczności Kaszowa

2 lutego uczniowie klasy VI  naszej szkoły przedstawili w kościele parafialnym przedstawienie bożonarodzeniowe dla mieszkańców Kaszowa. Dzięki życzliwości  i pomocy księdza proboszcza uczniowie mogli zaprezentować swoje aktorskie umiejętności przed szerszą publicznością. Biorąc pod uwagę gorące przyjęcie , z jakim spotkali się nasi młodzi aktorzy, można  powiedzieć, że zarówno forma , jak i głęboka treść jasełek zrobiły na   mieszkańcach  Kaszowa spore wrażenie.

ROK SZKOLNY 2017/2018

Pasowanie na przedszkolaka i starszaka

Święto Komisji Edukacji Narodowej

13  października obchodziliśmy w naszej szkole Święto Komisji Edukacji Narodowej. Dzień Edukacji Narodowej to przede wszystkim święto wszystkich nauczycieli, pedagogów oraz pracowników oświaty. W ramach podziękowania nauczycielom za ich trud włożony w edukację i wychowanie uczniowie klasy VI pod kierunkiem swojej wychowawczyni pani Ewy Kołodziej przygotowali program artystyczny. Przedstawiciele Samorządu Szkolnego pod opieką pani Urszuli Skołyszewskiej złożyli wszystkim pracownikom szkoły podziękowania  i życzenia oraz obdarowali kwiatami oraz samodzielnie wykonanymi pięknymi upominkami w formie księgi z życzeniami.

W tym dniu odbyła się też uroczystość ślubowania i pasowania dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Świętego Józefa w Kaszowie. Przewodnicząca Samorządu Szkolnego powitała zaproszonych gości, dyrekcję szkoły, nauczycieli i rodziców, a szczególnie gorąco przywitała bohaterów uroczystości – uczniów klasy pierwszej. Pierwszoklasiści swój program artystyczny przygotowany pod kierunkiem swojej wychowawczyni Renaty Mądry rozpoczęli tanecznym krokiem „Poloneza”. Dalsza część przedstawienia była wzorowana na programie „Mam Talent”. Uczniowie zaliczali kolejne zadania przedstawione im przez jury: panie – Magdalenę Piotrowską, Teresę Ciągło i Martę Haczyk. Swoją postawą uczniowie udowodnili, iż są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania na sztandar szkoły. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor Jolanta Karcz dokonała symbolicznego pasowania na ucznia dotykając ołówkiem ramion swoich podopiecznych.  Uczniowie klasy 1 zostali przyjęci do braci uczniowskiej. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów, legitymacji szkolnych i upominków. Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły.

W Parku Edukacji Globalnej – Wioski Świata

PRZEDSTAWIENIE „EXIT” I PARK EDUKACJI GLOBALNEJ „WIOSKI ŚWIATA”

 1. „EXIT” przedstawienie w wykonaniu teatru, który powstał przy Katolickim Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół KLIKA. Forma spektaklu to teatr cieni z muzyką wykonywaną  na żywo. Widowisko oparte zostało na motywach biblijnych. Istotnym elementem projektu jest udział osób niepełnosprawnych w charakterze aktorów. W trakcie warsztatów teatralnych dzieci poznały teatr cieni od kulis i spróbowały swoich sił na scenie, natomiast podczas warsztatów muzycznych miały okazję wziąć udział w komponowaniu muzyki do wybranych tekstów i wziąć udział w ich wykonaniu. Finałem spektaklu oraz warsztatów było wspólne wykonanie skomponowanej i aktorsko zilustrowanej przez dzieci piosenki. Występ odbył się u Salezjanów na ulicy Tynieckiej 39.
 2. Park Edukacji Globalnej „Wioski świata” – zwiedzanie i warsztaty

Interaktywne zwiedzanie sześciu osad z różnych części świata. Dzieci zobaczyły tu tradycyjną ghańską wioskę, peruwiańską chatę, indiańskie tipi, arktyczne igloo, mongolską jurtę oraz papuaski dom na palach.

Warsztaty „Dzień z życia w Afryce” Podczas gry symulacyjnej dzieci, udały się w podróż do Afryki. Tam, w ghańskiej wiosce dowiedziały się jakie są codzienne obowiązki ich rówieśników, z czego dzieci w Ghanie robią zabawki, skąd się bierze czekolada i jak wyglądają lekcje w szkole pod drzewem.

Światowy Dzień Drzewa

Światowy Dzień Zwierząt

Światowy Dzień Zwierząt w SP nr 1 w Kaszowie – zajęcia z psami pod opieką terapeuty

Jednym z pomysłów na obchody Światowego Dnia Zwierząt w naszej szkole było zorganizowanie zajęć dogoterapii. Gościliśmy wykwalifikowaną terapeutkę Małgorzatę Miś- Juszczyk wraz z dwoma wyszkolonymi psami rasy Golden retriever – Beę i Hero.

Dogoterapia to metoda, która jest odpowiednia zarówno dla dzieci, jak i dla osób dorosłych, pełnosprawnych bądź niepełnosprawnych,  lub po prostu dla tych, którzy borykają się z różnego rodzaju problemami. Zajęcia są wskazane również dla tych dzieci, które zawsze marzyły o zwierzaku i potrzebują takiego przyjaciela u swego boku.

Zajęcia z psami odbywały się przez cztery dni w małych grupach, aby zapewnić jak najlepsze warunki do kontaktu ze zwierzętami. Wstępem do zajęć była prezentacja psów, wytłumaczenie ich roli w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi. W dalszej części dzieci rozmawiały z terapeutką na temat opieki nad tymi zwierzętami, karmienia ich, wyprowadzania na spacer. Wreszcie przyszedł czas na spontaniczną zabawę, w trakcie której dzieci głaskały psy i dawały im karmę z ręki. Następnie prowadząca psy zaprezentowała, na jakie komendy reaguje Bea i Hero. Dzieci przyznały, że psy są bardzo mądre i umieją wiele sztuczek. Na przykład „akuku”, „daj głos”, „liczymy”, „piątka”, „świstak”. Dzieci mogły wybrać psa i sprawdzić, jak wykonuje komendę, którą same wydają. W nagrodę psy dostawały smakołyk.

Zajęcia te miały mające na celu dostarczenie uczestnikom pozytywnych emocji i satysfakcji z obcowania z psem. U niektórych dzieci miały za zadanie pomóc przełamać lęk w kontaktach z otoczeniem. Pozytywne było to, że dzieci obserwujące psa wykonującego ich polecenie nabierały pewności siebie.

Renata Such

Szlakiem zamków Małopolski

Dnia 4 października 2017 r. (czwartek) klasy IV – VII pojechały na wycieczkę do trzech zamków Małopolski.

 

Pierwszy był zamek w Dobczycach. Stoi on nad jeziorem, które ma 10 km szerokości i 30 m głębokości. Zaporę budowano tam 15 lat. Później poszliśmy zwiedzać wnętrza zamku. W pierwszej komnacie były maszkarony, które zostały przywiezione do muzeum w 1990 r. Ekspozycja została otwarta 29 września 1991 r. w ramach obchodów Krakowskich Dni Turystyki. Budowę zamku zakończono w 1362 r. Początki rekonstrukcji to 1962 r. W zamku znajdowała się kaplica, w której był Jan Paweł II, św. Kazimierz i św. Jadwiga. W innych komnatach było wiele eksponatów związanych z historią tego zamku. Następnie kupiliśmy pamiątki i pojechaliśmy w dalszą drogę.

Po krótkiej podróży dotarliśmy do zamku z II połowy XIV w. w Nowym Wiśniczu. Pierwszym właścicielem był Jan Kmita. W 1655 r. miał miejsce potop szwedzki i wówczas wszystkie cenne rzeczy zostały zniszczone lub skradzione. W 1831 r. zdarzył się największy pożar i wszystko zostało spalone.

Pierwsza komnata zamku wypełniona różnymi dawnymi sprzętami i znajdowało się tam lokum sekretum, czyli toaleta dla służby. Dowiedzieliśmy się, że piwo w tamtych czasach miało tylko 1% i mógł je pić każdy. Wiemy również, że szkandela służyła do podgrzewania pościeli władcy. Dawniej cukier był bardzo drogi (1 kg cukru = 2 woły). Pierwsza książka kucharska została napisana w Wiśniczu – Compedium  Ferculorum – są w niej 333 przepisy. W tym zamku jest 98 komnat.

Potem przeszliśmy do serca zamku, czyli na mały dziedziniec z krużgankami, na którym znajdowały się iluzjonistyczne okna, czyli okna namalowane na ścianie. Z boku dziedzińca wybudowano kręte schody dla służby. Cały parter był przeznaczony dla służby, a I piętro dla właściciela zamku. To tu znajdowała się sala szeptów, czyli sala, w której można było usłyszeć, co mówi do ciebie osoba stojąca po drugiej stronie sali i odwrócona tyłem. Później poszliśmy do sali z gobelinami, czyli obrazami płóciennymi przedstawiającymi bitwę lub polowanie. Następnie weszliśmy na piano nobile, czyli II piętro dla gości. Sufity tego piętra pięknie ozdobiono. Nazywa się to plafonem. Potem zwiedzaliśmy największą komnatę na zamku, czyli salę balową, na której niegdyś trwał najdłuższy bal (14 dni i 14 nocy od 27.08.1550 r.). Później weszliśmy na taras, gdzie usłyszeliśmy legendę o wieży królowej Bony.

Trzeci zamek był w Niepołomicach. Wybudował go Kazimierz Wielki w XIV w. Najpierw poszliśmy do kaplicy p. w. NMP. Szaty liturgiczne, które tam się znajdowały pochodziły z XVI i XVII w. Umieszczono tam suknię z blachy z mosiądzu do obrazu św. Anny. Następnie przeszliśmy do sali portretowej z 45 wizerunkami władców, książąt Polski. Zwiedziliśmy też salę łowiectwa ze sztucznymi zwierzętami, bronią myśliwską z XVII – XIX w. i zdjęciami natury Włodzimierza Puchalskiego (1901 – 1979) wybitnego fotografa i filmowca, fascynującego się fotografią przyrody, a szczególnie ptactwem. Dowiedzieliśmy się też, że Puszcza Niepołomicka ma 116 km2. Po wyjściu z zamku wsiedliśmy do autokaru i wróciliśmy do domu.

Ta wycieczka bardzo mi się podobała, ponieważ poszerzyłam swą wiedzę z historii i dowiedziałam się dużo różnych i ciekawych informacji.

Maria Para (kl. 6)

Obchody Dnia Chłopca

Obchody Dnia Chłopca rozpoczęły się od wyborów Mistera w poszczególnych klasach. Wybierały oczywiście tylko dziewczynki. Tytuł „Mister Klasy …” miał trafić do najmilszego, najbardziej koleżeńskiego i naj….(dopowiedzcie sobie sami) chłopca w klasie w ocenie płci żeńskiej. W klasie III a nawiązując do Dnia Jabłka dziewczynki głosowały za pomocą zielonych jabłek. Tytuł Mistera zdobył ten chłopiec, który otrzymał ich najwięcej. Obchody Dnia Chłopca zakończyły się wspólną dyskoteką dla klas I-III, a następnie IV – VII.

29 WRZEŚNIA –

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA I ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ustanowiono z myślą o dzieciach. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

Na ten dzień zaproszono do naszej szkoły babcie i mamy. Pomysł ten jest zgodny z ideą budowania mostów pokoleniowych, którą szczepimy w naszej szkole. Rolę mam w wychowaniu każdy z nas zna. Podobnie babcie są bardzo ważnymi uczestniczkami w wychowaniu dzieci i często umilają czas swoim wnukom głośnym czytaniem. Każda z klas młodszych miała swojego wyjątkowego gościa. Literatura była starannie dobrana. W powietrzu unosił się uroczysty nastrój. Panowało wielkie skupienie, nikt nie śmiał przeszkadzać. Dzieci były zachwycone tym, co usłyszały. Warto wymienić panie, które odwiedziły nasze maluchy w ich salach lekcyjnych i przyczyniły się do rozbudzenia zamiłowań czytelniczych. W klasie I czytała pani Albina Owca, w klasie II Pani Katarzyna Pakiet, w III a Pani Danuta Wąsik i w klasie III b Pani Jolanta Mastek.

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna prowadzona w szkołach na całym świecie. W tym roku do akcji zgłosiły się 3 883 szkoły na świecie. Byliśmy jedną z nich. Akcja ta jest ważnym szkolnym wydarzeniem. Najpierw były przygotowania, podczas których dzieci przypominały sobie tabliczkę mnożenia w trakcie zabaw. 29 września nastąpiło sprawdzenie „tabliczkowej wiedzy” podczas egzaminów. Uczniowie klas młodszych i uczniowie klasy IV spotkali się na sali gimnastycznej, gdzie miał zostać wyłoniony Mistrz Tabliczki Mnożenia. W eliminacjach klasowych do następnej rundy przeszło po pięciu uczniów z dwóch klas trzecich i z klasy czwartej. Zadania miały zróżnicowany poziom, inne dla trzeciaków, inne dla czwartaków. W drugiej rundzie, która miała podobną formułę jak w teleturnieju „Jeden z dziesięciu” był tak wyrównany poziom, że nie wyłoniono zwycięzców. Dogrywka, która polegała na rozwiązywaniu działań na mnożenie z lukami wskazała ostatecznie Mistrza Tabliczki Mnożenia w klasach trzecich. Została nią Klaudia Ciuba z klasy III b. Mistrza Tabliczki Mnożenia w klasie IV poznamy niebawem.

Podobne zmagania przeszli uczniowie klas V-VII. Tam mistrzynią została Julia Sieradzka. Uczniowie z klas starszych zmierzyli się także on-line z tabliczką mnożenia na platformie matzoo. Rekordzistą został Jakub Feluś.

 

                                                                                                                                              Renata Such

24. EDYCJA AKCJI SPRZĄTANIE ŚWIATA – 15-17 WRZEŚNIA 2017 R.

 

Sprzątanie świata to kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. W Polsce sprzątanie świata zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz. Akcja odbywa się co roku, począwszy od 1994. W akcji uczestniczy młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych oraz ochotnicy. 24. edycja akcji Sprzątanie świata – Polska przebiegała pod hasłem „Nie ma śmieci – są surowce”. Nie mogło zabraknąć nas tam, gdzie dzieje się coś pożytecznego. Podczas przygotowań do akcji wybrano kilka rejonów Kaszowa, gdzie zauważono najbardziej zaśmiecone miejsca. 15 września wszystkie klasy naszej szkoły wyposażone w worki na śmieci i gumowe rękawiczki ruszyły na ratunek Ziemi. Dzieci i młodzież wykazały się dużym zaangażowaniem podczas sprzątania, nie trzeba było nikogo zachęcać. Każdy wiedział, że robi coś dobrego dla świata, a co za tym idzie dla innych i siebie. Zebrane śmieci zostały posegregowane i przygotowane do odbioru.

Inauguracja roku szkolnego 2017/2018

1 IX 2017 reprezentacja naszych uczniów klas od III do VII, rodziców, nauczycieli na czele z Paniami Dyrektor Barbarą Szewczyk i Jolantą Karcz oraz Panem sołtysem Janem Baranem uczestniczyła we mszy św. rozpoczynającej nowy rok szkolny 2017/2018. Uroczystość odbyła się w Krakowie w katedrze na Wawelu pod przewodnictwem ks. prałata Zdzisława Sochackiego. Obecni również byli Pani Kurator Barbara Nowak, przedstawiciele władz województwa, powiatu i gminy, Pan Wójt Gminy Liszki Paweł Miś oraz reprezentanci wszystkich szkół z pocztami sztandarowymi.

Wierzymy, że wstawiennictwo św. Królowej Jadwigi, św. biskupa Stanisława i św. Jana Pawła II pomoże zrealizować nasze postanowienia złożone w ofierze na ołtarzu.

ROK SZKOLNY 2016/2017

UCZENNICA „KASZOWSKIEJ JEDYNKI” MISTRZYNIĄ POLSKI  

 

Wakacje – czas beztroski i swobody. Każdy z nas spędza je inaczej. Jedni wolą poleniuchować, drudzy spędzają  ten czas aktywnie.

Joanna Kurpan, uczennica SP nr 1 w Kaszowie rozwija swoją pasję – kajakarstwo. W miniony weekend (7-9 lipca) brała udział w XXXI Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Maratonie kajakowym, który odbywał się na rzece Warcie w Gorzowie Wielkopolskim. Pokonanie takiego maratonu polegało na przepłynięciu określonego dystansu, zależnie od kategorii wiekowej oraz bieganiu z kajakiem. Asia ze swoją koleżanką Wiktorią Bierzało, absolwentką SP nr 1 w Kaszowie wywalczyła mistrzostwo Polski w kategorii K-2 8,4 km Młodziczek. Siostra Asi, Natalia Kurpan, również absolwentka SP nr 1 w Kaszowie też wywalczyła mistrzostwo Polski, lecz w kategorii K-1 8,4 km Młodziczek.

Gratulujemy  i życzymy dalszych sukcesów.

Renata Mądry

FESTYN RODZINNY „MAMA, TATA I JA” 

W piękną słoneczną niedzielę 11 czerwca 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. Św. Józefa w Kaszowie zapanowała radosna atmosfera zabawy. Tego właśnie dnia odbył się kolejny już festyn rodzinny pod hasłem „Mama, Tata i Ja- Szkoła z poLOTem”. Mieliśmy wiele powodów do świętowania: Dzień Mamy, Dzień Dziecka, Dzień Taty oraz wygrany konkurs organizowany przez LOT „Szkoła z poLOTem – Wasza pomoc – wspólna korzyść  – lepsza przyszłość”. Dzięki zaangażowaniu P. Renaty Mądry oraz P. Magdaleny Piotrowskiej szkoła otrzyma sprzęt do ogrodu „Zielona Klasa”.

Bogaty program festynu sprawił, że ogród i boisko szkolne wypełniło się tłumem ludzi. Gościliśmy całe rodziny z Babciami, Dziadziusiami i oczywiście Rodzicami, którzy z ochotą przygotowywali festyn. Nie zabrakło też szacownych gości: Wójta Gminy Liszki Pana Pawła Misia, Pana Sołtysa Jana Barana, Pani Radnej Dagmary Pilis, Księdza Proboszcza Jacka Kasperczyka- naszego katechety.

Rolę konferansjerek pełniły uczennice klasy VI: Oliwia Anna Suchan, Maria Burdek i Dagmara Para. Dziewczynki serdecznie powitały licznie zebranych gości oraz recytowały wiersze o rodzicach.

Pierwsze na scenie pojawiły się dzieci z oddziałów przedszkolnych „Pszczółki” i „Misie”, które zaprezentowały tańce oraz piosenki. Uczniowie z klas IV- VI pokazali na scenie całą gamę talentów. Nie można było oderwać oczu od pięknych układów tanecznych i inscenizacji. Każda z klas zachwyciła widzów czy to tańcem, czy piosenką dedykowaną mamie, tacie. Barwne stroje, jednakowe spódniczki były wielkim atutem dodawały blasku małym artystom.  Znalazł się też humorystyczny skecz, a na koniec uczniowie klasy VI przedstawili według własnego pomysłu musical, który powstał z inicjatywy P. Teresy Ciągło.

Na gości, oprócz ciekawych występów, czekało mnóstwo atrakcji.

Jedną z nich była „Kawiarenka pod chmurką”, w której można było zjeść pyszne ciasta upieczone przez rodziców uczniów oraz napić się kawy lub herbaty. Rodzice, którzy piekli te słodkie pyszności, brali udział w konkursie na najlepsze ciasto. Laureatom gratulujemy! Kolejną słodką niespodzianką był wózek z tradycyjnymi lodami.  Każdy, mały czy duży, mógł znaleźć smak dla siebie.

Oczywiście festyn nie mógł odbyć się bez grilla. Tatusiowie zadbali o prawdziwą piknikową atmosferę. Wyśmienite kiełbaski zajadano ze smakiem i „schodziły” niczym świeże bułeczki. Dzieci wraz z rodzicami mogły korzystać z dobrze wyposażonego sklepiku ze słodkościami, napojami jak również ze stoiska z rękodziełem i pamiątkami.

Dużym powodzeniem cieszyła się także  loteria fantowa

Dzięki mamom, które zawodowo zajmują się fryzjerstwem, mali i duzi mogli pokolorować włosy na wszystkie kolory tęczy, doczepić kolorowe warkoczyki oraz uczesać modną fryzurę. Kolejną atrakcją było modelowanie balonów. Dzieci wybierały różne wzory: miecze, pieski, kotki, żyrafy, smoki, kwiatki.

Najdłuższa kolejka jednak ustawiała się do malowania twarzy. Przybierano postać pieska, kotka, biedronki, lwa, tygrysa, księżniczki, pirata czy transformera.

Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji tegorocznego festynu Dyrektor Pani Barbarze Szewczyk, Rodzicom, Nauczycielom, Sponsorom, Pracownikom Szkoły, Uczniom.

Dziękujemy Wam drodzy Goście za przybycie oraz wsparcie naszej szkoły podczas Festynu Rodzinnego „Mama, Tata i Ja – Szkoła z poLOTem”.

Mamy nadzieję, że zobaczymy się za rok na kolejnym, równie udanym festynie.

Sponsorzy:

 • Pracownia Piekarniczo-Cukiernicza „Łysa Góra” Ewa i Janusz Trojan
 • Piekarnia i Cukiernia Zaborowscy
 • Delikatesy Premium Ewa Miś
 • Sklep ABC Kaszów Jolanta i Andrzej Kowalik
 • „Kwiaciarnia u Krysi” Krystyna Sowińska
 • Sklep spożywczo-przemysłowy Kazimierz Suchan
 • Sklep spożywczo-przemysłowy Halina i Józef Suchan
 • Salon fryzjerski Maria Kotara

Koordynator festynu :

Agnieszka Baran

 

Urszula Skołyszewska

XV JUBILEUSZOWA GMINNA CORRIDA ORTOGRAFICZNA

             Już po raz XV w Szkole Podstawowej nr 1 im. Świętego Józefa w Kaszowie 23 maja 2017 r. odbyła się Gminna Corrida Ortograficzna pod patronatem wójta pana Pawła Misia. Do konkursu zgłoszeni zostali finaliści szkolnych konkursów ortograficznych ze wszystkich szkół podstawowych i gimnazjów z gminy Liszki.

Organizacją zajęła się pani dyrektor mgr Barbara Szewczyk i tradycyjnie pomysłodawczyni corridy polonistka Urszula Skołyszewska, Bogumiła Bąk, Monika Kowalik.  Konkurs przeprowadzony został w trzech kategoriach wiekowych: klasy II-III, IV-VI oraz gimnazjum.

Młodszymi uczestnikami zaopiekowała się  nauczycielka nauczania zintegrowanego Bogumiła Bąk, starszymi – Urszula  Skołyszewska. Aby było sprawiedliwie, zadania konkursowe są przygotowywane i przywożone przez panie nauczycielki – opiekunki laureatów eliminacji szkolnych w dniu konkursu.

Uczniowie nie podpisują się imieniem i nazwiskiem, lecz godłem. Po kwiatkach w I corridzie, zwierzętach, ptaszkach, postaciach z bajek, owocach, warzywach, autach, kamieniach szlachetnych, kolorach, drzewach, rzekach, górach, państwach,  tańcach przyszedł czas na stolice.

Bardzo dobrą znajomością zasad ortograficznych musieli się wykazać ci, którzy prawie bezbłędnie pisali zadania konkursowe.

Jury złożone z pań nauczycielek uznało, że najlepiej z „bykami” ortograficznymi wśród klas młodszych poradził sobie Paryż- Zuzanna Bąk ( SP Morawica). Drugie miejsce zdobył Berlin – Rafał Cupał ( SP Cholerzyn), a trzecie wywalczył- Budapeszt, czyli Laura Sieprawska (SP Cholerzyn z filią w Mnikowie).

W klasach starszych zwycięski tytuł przypadł Madrytowi- Aleksandrze Kowalik (SP Liszki), drugie miejsce osiągnęła Praga – Kacper Salamon (SP Kryspinów). Trzecią lokatę zajął Paryż – Kacper Robótka (SP Morawica).

Nagrodzono również uczniów gimnazjalistów. I tak: pierwsze miejsce dla Kairu – Kacpra Grzesiaka, drugie zdobył Waszyngton- Gabriel Brzoskwinia  (obaj uczestnicy z  Gimnazjum w Mnikowie), trzeci był Pekin- Kamila Makowska, czwarte miejsce Buenos Aires- Anna Rosek. Uczestniczki reprezentowały Gimnazjum w Liszkach.

Brawo dla wszystkich zawodników, którzy z wielkim zaangażowaniem walczyli z „bykami”. Zadania były bardzo trudne i wszyscy musieli wykazać się dobrą znajomością ortografii.

Każdemu zawodnikowi wójt pan Paweł Miś, który zaszczycił nas swą obecnością, wręczył pamiątkowy dyplom i książkę.

Sponsorami Gminnej Corridy Ortograficznej był Urząd Gminy Liszki, Krakowski Bank Spółdzielczy oddział Liszki oraz gospodarze.

Podczas konkursu nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Wielką niespodzianką był olbrzymi pyszny tort z dedykacją- dar państwa Ewy i Janusza Trojan. Wszystkim serdecznie  dziękujemy.

Po zmaganiach konkursowych nastąpiła część artystyczna przygotowana przez panią Renatę Mądry. Uczennice w barwnych strojach zatańczyły taniec hiszpański a towarzyszył im toreador z …gitarą. Nastąpiło też rozdanie nagród w  Gminnym Konkursie Kaligraficznym dla klas młodszych przeprowadzonym przez panią Renatę Such i Renatę Mądry.

Uczestnicy corridy i pracujące jury uwieczniono na zdjęciach na tle pięknej dekoracji wykonanej przez panią plastyk- Teresę Ciągło. Zdjęcia można oglądać na stronie internetowej szkoły.

XVI GMINNA CORRIDA ORTOGRAFICZNA już za rok. ZAPRASZAMY !

U. Skołyszewska

WYCIECZKA DO MUZEUM LOTNICTWA POLSKIEGO

W KRAKOWIE

 09 maja 2017 roku grupa uczniów z klas I – II naszej szkoły pod opieką nauczycieli uczestniczyła w wycieczce do Krakowa, której celem było zwiedzanie Muzeum Lotnictwa Polskiego.  Gdy przybyliśmy na miejsce z pomocą pana przewodnika obejrzeliśmy, poznaliśmy historię, budowę oraz wiele interesujących ciekawostek na temat dużej ilości eksponatów. Podczas naszej wędrówki po muzeum mogliśmy zobaczyć 163 samoloty, 16 śmigłowców, 45 szybowców, samoloty z  czasów I i II wojny światowej oraz wiele innych ciekawych pamiątek związanych z historią polskiego lotnictwa. Pomimo niesprzyjającej pogody wszyscy uczniowie z dużym zainteresowaniem oglądali eksponaty. Wśród samolotów, które znajdowały się w muzeum dzieci szczególną uwagę zwróciły na śmigłowiec Mi-8, który służył papieżowi Janowi Pawłowi II podczas jego pielgrzymek po Polsce. Gdy wróciliśmy do głównego budynku muzeum, uczniowie kupowali pamiątki a inni pili gorącą czekoladę.

Wycieczka ta zrobiła duże wrażenie na wszystkich dzieciach – nawet tych, którzy lotnictwem się nie interesują. Była to dla wszystkich piękna i wspaniała lekcja historii. Wszyscy wróciliśmy bardzo zadowoleni i mamy nadzieję, że jeszcze wiele razy odwiedzimy to ciekawe miejsce.

 

Monika Kowalik

Wycieczka do Warszawy

Dwudziestego czwartego kwietnia 2017 roku odbyła się trzydniowa wycieczka do Warszawy, klas IV – VI.

Pierwszego dnia klasy jechały autokarem 6 godzin w stronę stolicy. Gdy dojechali znaleźli się w Starym Mieście gdzie zobaczyli Kolumnę Zygmunta III Wazy, Zamek Królewski, Rynek, Barbakan, Pomnik małego powstańca i zwiedzili Archikatedrę św. Jana. Następnie udali się do Wilanowa., tam ujrzeli przepiękny Pałac. Jak już wszyscy mogli się nim zachwycić, to wybrali się do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie za wstęp do panteonu płaciło się 5 zł. Na koniec tego dnia wszyscy pojechali do hotelu i tam trzeba było się rozpakować i nabrać sił na kolejny dzień.

W drugim dniu wycieczki klasy udały się do Łazienek Królewskich, gdzie ujrzeli: Pałac na Wodzie, Amfiteatr, Starą Pomarańczarnię i pomnik Chopina. Później cała wycieczka powędrowała do Belwederu, a później zobaczyli Grób Nieznanego Żołnierza. Potem wszyscy pojechali na Krakowskie Przedmieście i zobaczyli Pałac Prezydencki i Cmentarz na Powązkach. Ostatnim obiektem do zwiedzania była chyba dla wszystkich największą atrakcją, czyli Centrum Nauki Kopernik, gdzie wszyscy się wspaniale bawili doświadczeniami. Po kilkugodzinnej zabawie wybrali się z powrotem do hotelu, aby odpocząć po całym dniu. W ostatnim dniu wycieczki udali się najpierw do PGE Narodowy, gdzie wszyscy podziwiali w jakich warunkach piłkarze ćwiczą, rozgrzewają i przebierają się. Potem wszyscy zwiedzali Pałac Kultury i Nauki i tam można było się dostać windą na 30 piętro. To były niestety ostatnie chwile w przepięknej Warszawie i wszyscy wrócili do Kaszowa, a po drodze jeszcze był obiad w Barze u Jana.

To była ciekawa, niezapomniana wycieczka, lecz niektórzy uważają, że za krótka.

Aleksandra Lach (Kl. VI)

Pielgrzymka na Podhale

Z okazji Dnia Patrona Szkoły 20 marca 2017 roku uczniowie klas III – VI wraz z nauczycielami i księdzem proboszczem wybrali się na Podhale.

Wyruszyliśmy dwoma autokarami do trzech sanktuariów.

Na początku przybyliśmy do miejscowości Ciche, gdzie uczestniczyliśmy we mszy świętej. W kościele podziwialiśmy ogromną, drewnianą rzeźbę św. Józefa.

Następnie pojechaliśmy na Bachledówkę, gdzie znajduje się klasztor Ojców Paulinów. Bardzo podobała nam się świątynia, w której zauroczyła nas potężna, drewniana rozeta z wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej. Potem poczęstowano nas herbatą, która nas rozgrzała. Wracając do autokaru wstąpiliśmy do kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej. Kilkadziesiąt lat temu w tej kaplicy modlił się ks. kardynał Karol Wojtyła i ks. Stefan Wyszyński, dawny prymas Polski.

Na samym końcu pojechaliśmy do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu. Zobaczyliśmy tam figurę Matki Bożej Ludźmierskiej i przepiękny ołtarz. Później poszliśmy też do ogrodu różańcowego, w którym jest 20 kapliczek, Góra Golgota i grób Pana Jezusa. Na samym środku ogrodu jest pomnik Św. Jana Pawła II modlącego się na różańcu. Potem kupowaliśmy pamiątki. Następnie wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Wycieczka bardzo mi się podobała, ponieważ odwiedziłam nowe miejsca i dowiedziałam się wiele ciekawych rzeczy.

Maria Para

kl. V

WITAJ WIOSNO!!!

Na promyku słońca, tuż po pierwszej burzy,

Przyszła do nas Wiosna z dalekiej podróży.

Witają ją: bociany, skowronki i szpaki,

Witają ja także wszystkie przedszkolaki….

Spragnieni ciepła i zieleni z niecierpliwością czekaliśmy na tą upragnioną datę 21 marca. W tym roku to dzieci z oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej nr I im. Św. Józefa w Kaszowie „Misie” pod opieką Pani Magdaleny Piotrowskiej oraz „Pszczółki” z wychowawczynią Agnieszką Baran przygotowały program artystyczny pod tytułem „Witaj Wiosno”. Kilka dni trwały przygotowania, ale dzieci z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w próbach. W dzień występu do sali gimnastycznej zostali zaproszeni uczniowie, Pani dyrektor oraz grono pedagogiczne. Dzieci w świetnych humorach w pięknych strojach witały Wiosnę wierszami, piosenkami. Starszaki pięknie odtańczyły Twista, a wspólnie zatańczyliśmy „Wiosenną poleczkę”, „Tęczowy taniec” i na koniec z całą szkołą zaśpiewaliśmy „Leci mucha w mucholocie”. Dzięki dobrej zabawie przedszkolaki na dobre pożegnały zimę i powitały wiosnę.

Agnieszka Baran

Z wizytą w Bibliotece Publicznej w Kaszowie

 

Historia książki od papirusu do e-booka była tematem spotkań z dziećmi w bibliotece w Kaszowie

W dniach 27 luty, 2 marca oraz 9 marca uczniowie klas I, II i III SP nr 1 w Kaszowie, z opiekunkami: Renatą Such , Katarzyną Kowalik i Renatą Mądry odwiedzili filię biblioteki. Podczas wizyty dzieci poznały bibliotekę, księgozbiór, zasady wypożyczania książek, i zobaczyły prezentację na temat historii książki. Końcowym efektem spotkania były własnoręcznie wykonane zakładki.

Celem wizyty była promocja biblioteki i czytelnictwa wśród dzieci z Kaszowa.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

21 lutego 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Świętego Józefa uczciliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Uczniowie klas III, IV, V, VI oglądnęli prezentację multimedialną poświęconą temu wydarzeniu. Dowiedzieli się skąd wzięło się to święto, kto i kiedy je ustanowił, jak się nazywał ojciec literatury polskiej i do czego dążył, jaki jest najdłuższy polski wyraz, kto napisał pierwszą powieść, jakie jest polskie pierwsze zdanie i co pisał o polszczyźnie Juliusz Słowacki.

Na lekcjach języka polskiego we wszystkich starszych klasach odbyły się quizy związane z językiem ojczystym. Drużyny zmagały się z ortografią, gramatyką, związkami frazeologicznymi, które należało odgadnąć z rysunków lub uczniowie odgrywali scenki. Urozmaicone zadania konkursowe podobały się uczniom. Czas prędko mijał i żal, że dzwonek odzywał się za szybko. Zwycięzcy zostali nagrodzeni ocenami i plusami. Ponieważ odpowiadały zespoły, nastąpiła integracja uczniów w klasie, w każdej drużynie znalazły się   i dziewczynki, i chłopcy.

Może w następnym roku oprócz rywalizacji w obrębie klas wyłonimy najlepszych znawców polszczyzny na forum szkoły.

 

XIX Halowy Turniej po Puchar Wójta Gminy Liszki

Już  po raz trzeci uczniowie naszej szkoły uświetnili swoimi występami Halowy Turniej o Puchar Wójta Gminy Liszki który rozgrywany był w dniach 18-19 lutego 2017 r.  Tym razem wystąpiły dzieci biorące udział w innowacji pedagogicznej  ,,,Artystycznie sławimy swoją małą i dużą Ojczyznę” prowadzonej przez panią Renatę Mądry. Dzieci zatańczyły dwa układy. W pierwszym z nich do piosenki „ We Are The Champions” zaprezentowały wszystkie drużyny z naszej gminy biorące udział w Turnieju. Jako drugi zatańczyły „Taniec hiszpański” do piosenki zespołu Modern Talking „No face, no name, no number”. Prezentacji tanecznej uroku dodały śliczne stroje w barwach naszej gminy.  Ponadto dzieci miały okazję i zaszczyt wyprowadzać zawodników na mecz  – Byli Reprezentanci Polski kontra Samorządowcy. Nasz występ wywarł na publiczności duże wrażenie.

Dla Babci i Dziadka mamy dzisiaj kwiatka……

 Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym mroźnych chwil, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych Babć i Dziadków.

18 stycznia na zaproszenie dzieci z oddziałów przedszkolnych „Misie” i „Pszczółki” przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Św. Józefa w Kaszowie przybyli wspaniali goście Babcie i Dziadkowie. Wnuczęta przygotowały program artystyczny, piękne laurki oraz upominki. W tym szczególnym dniu „śpieszą” się Babcie i Dziadkowie do swoich wnuków, ale tym razem, aby wygodnie usiąść i wysłuchać przygotowanych wierszy, piosenek, życzeń, popatrzeć jak tańczą i wspólnie pobawić się, i pośpiewać z wnukami. Z okazji tak ważnego święta, jakim jest Dzień Babci i Dziadka, wnuczęta składają serdeczne życzenia: zdrowia, szczęścia i samych pomyślnych dni. Goście byli poruszeni, dzieci zabrały swoich najbliższych w piękną podróż. Na początek do Betlejem, gdzie przedstawiły, jak Święta Rodzina szukała miejsca na narodzenie Zbawiciela, zaśpiewały piękne pastorałki i piosenki, wyrecytowały wiersze z okazji święta Babci i Dziadka. Zimową atmosferę rozgrzały tańce do znanych zimowych melodii. Starszaki z gracją zatańczyły również poloneza i krakowiaka. Na koniec wnuczęta zabrały Dziadków do Wiednia i zagrały na instrumentach „Marsz Radetzky’ego”. W oczach niektórych można było dostrzec łezkę wzruszenia, występy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami. Na koniec wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej i serdecznej atmosferze.

Również 19 stycznia 2017 na długo pozostanie w pamięci babć, dziadków i oczywiście wnucząt. W szczelnie wypełnionej sali gimnastycznej odbyła się uroczystość Dnia Babci i Dziadka przygotowana przez uczniów klas I – VI. Aby uczcić to święto każde dziecko garnęło się na scenę, by wystąpić przed najbliższymi.

Na początku Pani Dyrektor Barbara Szewczyk ciepło przywitała wszystkich zebranych. Następnie w imieniu wszystkich dzieci życzenia złożyły Marysia Para i Kornelia Nowak z klasy V. Śpiewane życzenia wykonali wszyscy uczniowie z klas IV, V i VI. W okresie Świąt Bożego Narodzenie nie mogło zabraknąć jasełek. Uczniowie klas II a, II b oraz pierwszaki zaprezentowały spektakl pt. „Jasełkowa łezka” przygotowany przez panie Renatę Such, Katarzynę Kowalik i Bogumiłę Bąk. Następnie wiersze, piosenki i walczyk wykonali uczniowie klasy I. Wszystkich zachwyciła piosenka pt. „Cha cha dla babci i dziadka” zaśpiewana przez uczniów klasy II a przygotowanych przez panią Renatę Such. Z odświeżonymi przebojami i piosenkami zaprezentowała się klasa III wraz z panią Renatą Mądry. Koło teatralne składające się z uczennic klasy V i VI wystąpiło z przedstawieniem pt. „Bazyliszek”. Nie zabrakło też wierszy o babciach i dziadkach. Klasa II b zaśpiewała piosenkę dla zebranych i prawie porwała do tańca w rytmie polki. Uczniów poprowadziła pani Katarzyna Kowalik. Skoro czas kolędowania to i kolęda „Do szopy”, i piosenka „Kolędnicy wędrownicy” przygotowana przez panią Teresę Ciągło na Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek. I jeszcze utwór „Cicha noc” w wykonaniu uczniów klasy IV zaśpiewana po angielsku i niemiecku. Uczniów uczyła pani Jolanta Piwowarczyk. Do występów włączyli się też uczniowie uczęszczający na świetlicę szkolną, którzy przygotowali pod okiem pani Moniki Kowalik dwie piosenki. Uwieńczeniem występów były tańce towarzyskie w wykonaniu dzieci uczących się na dodatkowych zajęciach tanecznych. Wystąpiły maluszki oraz Oliwia Katarzyna Suchan i Damian Kałuski z klasy VI.

Różnorodność występów oraz wieku wykonawców była atutem uroczystości. Każda babcia i każdy dziadek zobaczyli na scenie swą pociechę i mogli występujących gromko oklaskiwać. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Nie zabrakło towarzyskich rozmów z wnuczętami, oglądania sal lekcyjnych, chwalenia i podziwiania pięknych prac dzieci.

Uroczystość chociaż w pękającej w szwach sali gimnastycznej bardzo się podobała i dumne babcie oraz dziadkowie obiecali, że za rok też przyjdą oklaskiwać wnuczęta.

 Opracowały

Agnieszka Baran i Urszula Skołyszewska

Relacja ze spotkania z rodziną przy wręczeniu paczki

 Gdy przyjechaliśmy pod dom Pani Halina juz na nas czekała. Przywitała nas bardzo gościnnie i wskazała miejsce gdzie można była wnosić paczki. Miejsca nie było dużo, a prezentów sporo. Pani Halina nie mogła uwierzy, że to wszystko dla niej. Cały czas dziękowała, nie wiedząc co jest w środku. Była zaskoczona ,że ktoś przygotował to wszystko specjalnie dla niej, odpowiadając na jej konkretne potrzeby. Po wniesieniu ostatniej paczki poprosiliśmy o rozpakowanie. W każdym kartonie Pani Halina znalazła coś dla siebie. Śmiała się ,że nam coś ugotuje z tych wszystkich rzeczy. Znaleźliśmy również kurtkę, która kobieta od razu przymierzyła i stwierdziła, że wreszcie może wyjść do sklepu i mróz jej nie straszny. Piżama w bałwanki też się bardzo spodobała, a Pani Halinka stwierdziła, że teraz już musi się wybrać do sanatorium. Pojawiły się łzy w oczach Pani Haliny, ale również w oczach wolontariuszy widząc jej radość. Pani Halina kazała bardzo podziękować darczyńcą ponieważ przygotowali wspaniały prezent dla niej.

Chciałam bardzo podziękować za przygotowanie Szlachetnej Paczki dla Pani Haliny. Wiem, że wymagało to dużego zaangażowania zarówno Pani jak i szkoły. Pomoc była adekwatna do potrzeb i sprawiła wiele radości.

Wolontariusz

SZLACHETNA PACZKA W KASZOWSKIEJ JEDYNCE

  „Jeden za wszystkich wszyscy za Jednego” – tą zasadą kierowali się wolontariusze przez całą tegoroczną edycję Szlachetnej Paczki. W tym roku, po raz drugi, nasza szkoła postanowiła przystąpić do tej wyjątkowej akcji organizowanej przez Stowarzyszenie Wiosna.

Szlachetna Paczka to ogólnopolski program pomocy ludziom w trudnej sytuacji. Ta wspaniała akcja uczy pomocy potrzebującym, pokazuje, że pięknie jest pomagać, ale wymaga to współpracy i zaangażowania. Celem jest mądra pomoc, czyli taka, która daje szansę na zmianę. Najważniejsze w Szlachetnej Paczce jest jednak spotkanie z drugim człowiekiem. Akcja opiera się o ideę przekazywania bezpośredniej pomocy osobom potrzebującym  na podstawie wcześniejszego rozpoznania ich potrzeb. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, darczyńców i dobroczyńców, na dwa tygodnie przed Świętami Bożego Narodzenia, rodziny otrzymują paczki odpowiadające ich indywidualnym potrzebom, a często również marzeniom. Szlachetna Paczka już po raz kolejny stała się dla naszych uczniów wspaniałą przygodą i piękną lekcją szlachetności. Od 23 listopada do 07 grudnia 2016 roku  wśród uczniów, nauczycieli oraz  pracowników szkoły Samorząd Uczniowski przeprowadził zbiórkę artykułów spożywczych oraz środków czystości dla rodziny znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej należącej do gminy Liszki. Wszystkie klasy bardzo aktywnie i skrupulatnie przystąpiły do gromadzenia darów. Również  świetlica szkolna przygotowała piękne ozdoby świąteczne z gipsu, masy solnej oraz papieru, które stały się miłą niespodzianką dla potrzebującej rodziny. Dzięki zaangażowaniu i wyjątkowej hojności naszych uczniów przygotowano łącznie aż 15 paczek. 10 grudnia 2016 roku zostały one przewiezione przez panią Monikę Kowalik do magazynu Szlachetnej Paczki, który znajdował się w Szkole Podstawowej nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Kaszowie i jeszcze w ten sam weekend przekazane potrzebującej rodzinie.

Samorząd Uczniowski składa serdeczne podziękowania wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły biorącym udział w projekcie za poświęcenie, zaangażowanie, hojność, a wychowawcom za cierpliwość, wyrozumiałość oraz pomoc w gromadzeniu darów.

Pamiętajmy „ Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas”.

  

LISTA UCZNIÓW BIORĄCYCH UDZIAŁ W AKCJI SZLACHETNA PACZKA:

KLASA I KLASA IIA KLASA IIB KLASA III KLASA IV KLASA V KLASA VI

Sebastian Nowak

Patrycja Pakiet

Zuzia Ryś

Ola Kromka

Bartosz Kuternak

Julia Hyla

Julia Duda

Wojtek Galant

Zosia Mastek

Nikola Para

Wiktoria Sabura

Igor Sołtysik

Miłosz Soprych

Zuzia Suchan

Iza Czekaj

Zosia Guz

Oliwia Skalny

Marysia Idziak

Marysia Miś

Kacper Zelech

Remik Kuć

Patryk Kadula

Dawid Haber

Martynka Para

Ola Czepiel

Madzia Suska

Bartek Stybura

Wiktora Owca

Karolina  Sabura

Martynka Kaciczak

Bartek Tomasik

Madzia Czepiel

Kornelia Nowak

Martynka Ciuba

Julia Sieradzka

Piotrek Adamus

Maria Burdek

Piotr Cyran

Patryk Grzesik

Damian Kałuski

Joanna Kurpan

Aleksandra Lach

Oliwia Owca

Dagmara Para

Oliwia Anna Suchan

Oliwia Katarzyna Suchan

Paulina Suchan

                                                                                           Monika Kowalik

 DZIEŃ WOLONTARIUSZA 

 30 lat temu, w 1986 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych w dowód uznania dla wielu niestrudzonych ochotników, którzy swój czas i umiejętności darowują innym, wyznaczyła dzień 5 grudnia jako Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.  Nasza szkoła również przyłączyła się do obchodów tego dnia.  W klasach odbyły się zajęcia pod hasłem: „Pomoc potrzebna od zaraz. Kto może zostać wolontariuszem ?”. Uczniowie bardzo chcieli w tym dniu zrobić coś dobrego, coś co sprawiłoby, że na twarzy innego dziecka pojawiłby się uśmiech. Dzieci zainspirowały się pomysłem z akcji „Marzycielska poczta”. Uczniowie z pomocą swoich wychowawczyń wybrali z listy dziecko, które cierpi na jakąś chorobę, dowiedzieli się o nim więcej i przygotowali dla niego niespodziankę według własnych możliwości . Były to, więc ozdobione rysunkami pocztówki, pozdrowienia, wspólnie napisany list, samodzielnie zredagowane wiadomości,  własnoręcznie wykonane kartki świąteczne oraz laurki i drobne upominki. Mamy nadzieję, że nasze przesyłki szybko dotrą i sprawią radość Irmince, Martynce i Nikoli.

W Dniu Wolontariusza ruszyła w naszej  szkole również kolejna akcja w ramach Roku Wolontariatu – Program Partnerski „Szkoła Daje Moc” Fundacji „Usłyszeć Afrykę”), w ramach której zbieramy fundusze, aby polepszyć  warunki nauki dzieci z krajów afrykańskich. Tym razem sprzedajemy pierniczki, które bezinteresownie pieką mamy naszych uczniów i nauczyciele naszej szkoły. Warto jeszcze wspomnieć, ze nie są to nasze jedyne działania  wolontariackie.  Bierzemy również udział w kampanii „Pola Nadziei” , zbieraliśmy karmę dla zwierząt – podopiecznych fundacji „Dar Serca” oraz przyłączyliśmy się do akcji  zbiórki darów dla potrzebującej rodziny w ramach projektu „Szlachetna Paczka”.

Biorąc pod uwagę fakt, że okres nauki w szkole jest najwłaściwszy dla kreowania postaw altruistycznych, wykorzystujemy otwartość oraz  ciekawość świata młodego człowieka i poprzez Wolontariat staramy się odcisnąć dobroczynne piętno we wszystkich dziedzinach jego życia.

 

Renata Mądry

SPOTKANIE ZE ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM

            1 grudnia przedszkolaki i dzieci z klas młodszych zebrały się na sali gimnastycznej. Gdzieś w środku przeczuwały, że za chwilę wydarzy się coś niesamowitego. I wreszcie pojawił się, we własnej osobie. Miał na sobie szaty biskupie, mitrę i pastorał. Był dostojny i emanowała od niego dobroć. Z czułością witał się z dziećmi. Towarzyszyła mu kobieta w białej sukience. Anioł? Podekscytowane dzieci przywitały go piosenką, której słowa brzmiały „Dajesz nam tak wiele, jesteś przyjacielem, Mikołaju”. Nasz cudowny gość i anioł opowiedzieli dzieciom wzruszającą historię pewnej dziewczynki z ubogiej rodziny, która marzyła o sukience, jaką noszą księżniczki.

Morał tej historii był bardzo cenny. Dzięki Świętemu Mikołajowi dokonała się przemiana złego człowieka, który w dzieciństwie w niego nie wierzył. Dzieciom bardzo spodobała się ta historia. Utwierdziła je w przekonaniu, że okazywanie dobra czyni nas szczęśliwymi i że nigdy nie jest za późno na poprawę swojego życia. Święty Mikołaj przekazał także dzieciom swoje przesłanie „Prezenty otrzymują wszystkie dzieci, bo są one ofiarowane z miłości. Dzieci proszą o dobre, a czasem o złe prezenty. Zadaniem Mikołaja jest wybrać te dobre dla nich”.

Dzieci z zaangażowaniem śpiewały piosenki, które przywiózł im Święty Mikołaj. On sam często oddawał im głos, ponieważ dobrze je znały i świetnie się przy tym bawiły. Po spotkaniu ogólnym zaczęły się spotkania klasowe ze Świętym Mikołajem. Dzieci otrzymały z jego rąk upragnione prezenty, co zostało uwiecznione na pamiątkowych zdjęciach. Niezapomniane wrażenia ze spotkania ze Świętym Mikołajem podarowała nam „Baśniowa Kapela”.

                                                                                                          Renata Such

Obchody Święta Niepodległości

Dzień 10 listopada 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Kaszowie poświęcony był obchodom  Święta Niepodległości. Wszyscy uczniowie  i pracownicy szkoły uczcili ten dzień odświętnym strojem udekorowanym barwami narodowymi. Uczniowie mieli okazję zapoznania się z wydrukowanymi slajdami prezentacji multimedialnej przybliżającymi w pigułce historię niepodległej Polski, drogę do odzyskania  niepodległości oraz historię obchodów tego święta. Dzieci przedszkolne oraz uczniowie otrzymali okolicznościowe materiały: biało-czerwone chorągiewki, plakietki i ulotki. Ponadto lekcje w tym dniu poświęcone były tej tematyce .Odbył się również uroczysty apel upamiętniający tę ważną rocznicę w dziejach Polski. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem Roty. W dalszej części odbył się koncert pieśni patriotycznych, na który złożyły się występy grup przedszkolnych oraz uczniów wszystkich klas naszej szkoły. Na zakończenie dyrektor szkoły Barbara Szewczyk podziękowała twórcom patriotycznego przedstawienia (wszystkim wychowawcom i ich wychowankom)  za piękne widowisko oraz podkreśliła jego wartość wychowawczą i artystyczną. Dzień ten był dla całej społeczności szkolnej lekcją patriotyzmu i historii.

Renata Mądry

Przygoda z origami 

        Origami to sztuka składania papieru bez nacinania, pochodząca z Chin, lecz to właśnie Japonia uważana jest za jego kolebkę. W Japonii origami pojawiło się już w VII wieku za sprawą mnichów, którzy wraz z umiejętnością produkcji papieru zaszczepili u Japończyków zamiłowanie do jego składania. Jest to sztuka bardzo kreatywna, pozwala na rozwój myślenia przestrzennego, rozbudzenia wyobraźni, kształtowania zmysłów, rozwija koncentrację oraz wypływa pozytywnie na rozwój całej osoby. Dzieci w trakcie prac relaksują się i odpoczywają.

          24 października to Światowy Dzień Origami, dlatego też Samorząd Szkolny postanowił ogłosić klasowy konkurs „Moja przygoda z origami”. Każda klasa wspólnie z wychowawcą przygotowała prace, którymi następnie dekorowała swoją salę lekcyjną. Konkurs trwał od 24.10.2016r do 28.10.2016r. Uczniowie wykazali się bardzo dużą kreatywnością zdolnościami manualnymi, a także pomysłowością. W bardzo ciekawy i efektowny sposób ukazali piękno sztuki origami. Twórcy tych wspaniałych, wielobarwnych ilustracji pokazali dużą znajomość zasad składania papieru. Wśród prac pojawiło się origami płaskie, przestrzenne oraz modułowe.

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy wspaniałych pomysłów, rozwiązań plastycznych oraz wiedzy na zaproponowany przez Samorząd Szklony temat. Prace były pełne ekspresji, wyobraźni i twórczej pomysłowości zachwyciły nauczycieli oceniających konkurs i sprawiły, że każda klasa zdobyła pierwsze miejsce!!!

Monika Kowalik

Korowód Świętych w Kaszowie

W jesienne chłodne przedpołudnie 30 października 2016 r. w Kaszowie pojawili się nieziemscy goście. Można było zobaczyć na własne oczy liczną grupę świętych. Stało się to za sprawą uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2 w Kaszowie, którzy wcielili się w postacie świętych. O godz. 10.30 grupa świętych była widziana pod szkołą w centrum Kaszowa, następnie kolorowy korowód przemaszerował pod kościół p.w. Matki Bożej Różańcowej w Kaszowie. Tam przed wejściem do kościoła uczestnicy korowodu zostali sfotografowani przedstawiając niezwykłe zjawisko. Po Mszy Św. dzieci upodobnione do świętych stanęły w konkury, kto z nich najbardziej przypomina pierwowzór i kto wykazał się największą pomysłowością. Jury wybrało najciekawsze przebrania w trzech kategoriach wiekowych: przedszkolaki, dzieci młodsze (kl. I-III) i dzieci starsze (kl. IV-VI).

Gratulujemy wszystkim dzieciom i ich rodzicom zaangażowania w tworzenie strojów. Z całą pewnością przygotowania do korowodu przyczyniły się do pogłębienia wiedzy o świętych. Dzieci dowiedziały się kim byli, skąd pochodzili, czym zasłużyli na miano świętych, jakie mieli atrybuty. Serdecznie dziękujemy Proboszczowi Parafii w Kaszowie ks. Jackowi Kasperczykowi, który poddał dzieciom inny pomysł na spędzanie 31 października znanego jako Halloween oraz ufundował wspaniałe nagrody w konkursie. Do korowodu świętych przyłączyło się także kilkoro nauczycieli oraz dyrektor szkoły, którzy wspólnie z katechetami pragną przyczyniać się do rozwoju wewnętrznego uczniów.

                                                                                              Renata Such

Święto Edukacji Narodowej

Obchody Święta Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej nr 1 w Kaszowie  miały miejsce 14 października 2016 r. w remizie OSP, a towarzyszyła im uroczystość ślubowania klasy pierwszej oraz uroczyste pasowanie przedszkolaków.  Było to bardzo ważne wydarzenie, upływające  w atmosferze  wzajemnego zaufania i otwartości, tworzenia możliwości zaprezentowania nowych umiejętności  na scenie oraz odnalezienie się w nowej sytuacji. Nawiązując  do innowacji pedagogicznych prowadzonych przez wychowawczynie oddziałów przedszkolnych  Agnieszkę Baran oraz Magdalenę Piotrowską „ Szkoła dobrego wychowania – z dzieckiem w świat kultury” oraz „Taniec to dobra zabawa” dzieci z grupy młodszej „Pszczółki” oraz starszaki „Misie” przygotowały program artystyczny. Zaprezentowały swoje umiejętności,  dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc piosenki o tematyce przedszkolnej i jesiennej, recytacja wierszy Jana Brzechwy oraz piękne tańce. Po części artystycznej dzieci otrzymały gromkie brawa, a w nie jednym oku mamy pojawiły się łzy wzruszenia. Najważniejszym wydarzeniem było złożenie uroczystej przysięgi, nasi najmłodsi podopieczni z powagą  ślubowali : zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie Pani Dyrektor Barbara Szewczyk zaczarowaną kredką dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka lub zerówkowicza. Życzyła też  dzieciom wielu sukcesów oraz radości z pobytu w przedszkolu.

Ślubowanie klasy pierwszej, które przygotowała ze swoimi  wychowankami Pani Bogumiła Bąk przebiegło pod hasłem „Na naukę przyszedł czas”,  Motywem przewodnim były postacie wróżek.  Po raz  pierwszy w historii szkoły podczas ślubowania pierwszaków na scenie pojawili się ich rodzice, którzy wykazali się odwagą i wyrecytowali wiersz „Rodzice na medal”.  Pierwszoklasiści  natomiast  mieli do wykonania kilka zadań: zatańczyli krakowiaka, kolejno się przedstawili,  pięknie zaśpiewali piosenki oraz pokazali, że potrafią ładnie recytować wiersze.  Wykazali się także znajomością swojej Ojczyzny,  wiadomościami o szkole i środowisku lokalnym, znajomością zasad dobrego zachowania, oraz znajomością liter. Za poprawne wykonanie wszystkich zadań, wróżki obdarowały pierwszaków  darami: pracowitości  wytrwałości, przyjaźni, mądrości, odwagi i zabawy. Kiedy nastąpiła najważniejsza chwila – pasowanie na uczniów – w podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Następnie każdy pierwszak, po kolei, wystąpił na środek sceny. Dyrektor szkoły, Barbara Szewczyk, dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej nr 1 im. Świętego Józefa w Kaszowie” – mówiła, dotykając  dużym ołówkiem ramion swoich podopiecznych.

Na pamiątkę tego wydarzenia  pierwszoklasiści oraz przedszkolaki otrzymali piękne dyplomy.

Po tych uroczystościach na scenie pojawili się podopieczni Pani Urszuli Skołyszewskiej – uczniowie klasy V i VI uczęszczający na zajęcia rozwijające zainteresowania teatralne, którzy zaprezentowali bardzo ciekawy montaż słowno – muzyczny dla swoich nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły oraz  poprowadzili uroczystą galę wręczenia „Oskarów”  przyznając nagrody najlepszym z najlepszych  aż w 19 kategoriach.

Rodzice  przygotowali kolorowe i zdrowe kanapki oraz słodki poczęstunek dla wszystkich dzieci i Grona Pedagogicznego.

Serdecznie dziękujemy strażakom z OSP Kaszów oraz paniom z Koła Gospodyń Wiejskich z Kaszowa,  dzięki których  gościnności uroczystość mogła odbyć się w remizie oraz wszystkim zaangażowanym Rodzicom za wkład pracy włożony w przygotowanie tej uroczystości.

SP nr 1 w Kaszowie

 

Bezpieczni na drodze

Szkoła Podstawowa  nr 1 im. Świętego Józefa w Kaszowie jako jedyna w Gminie Liszki usytuowana jest  przy bardzo ruchliwej drodze wojewódzkiej. Zarówno nauczyciele jak i rodzice dzieci uczęszczających do naszej szkoły od dawna zmagają się z utrudnieniami związanymi z ciągłym ruchem przejeżdżających samochodów.

W trosce o bezpieczeństwo zarówno  dzieci jak i dorosłych Wójt Gminy Liszki z pomocą sołtysa i radnych Kaszowa postarał się o zamontowanie sygnalizacji świetlnej nad przejściem dla pieszych.

Ponadto, nasza szkoła wzięła udział w akcji Odblaskowa Gmina Liszki. Podczas pogadanek z nauczycielami uczniowie przypomnieli sobie zasady poruszania się po drodze, otrzymali od Wójta Gminy Liszki i PZU odblaskowe znaczki. Zorganizowano również przemarsz uczniów koło szkoły w charakterystycznych odblaskowych kamizelkach (podarowanych nam przez mamę Patryka J ) oraz rozstrzygnięto szkolny konkurs na pomysłowy strój odblaskowy, najpiękniejszy wiersz  i plastyczny konkurs „Bezpieczeństwo na drodze”.

  Katarzyna Kowalik

ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

Dzień 04.10.2016r. to Światowy Dzień Zwierząt. Cały miesiąc październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt, dlatego też Samorząd Szkolny postanowił zorganizować zbiórkę produktów dla potrzebujących zwierząt z Fundacji „Dar Serca”. Cała społeczność szkolna bardzo aktywnie włączyła się w pomoc potrzebującym zwierzętom. Zbiórka trwała od 4.10. 2016 r. do 11. 10. 2016 r. Dzięki zaangażowaniu uczniów udało nam  się zebrać 40 kg. karmy dla zwierząt, 5 zabawek oraz 3 ciepłe koce. Wszystkie produkty przekazano fundacji, która obdarowała szkołę Dyplomem Przyjaciela Zwierząt. Była to dla wszystkich prawdziwa lekcja odpowiedzialności i kształtowania wrażliwości na krzywdę zwierząt. Podsumowaniem tej akcji było ogłoszenie konkursu plastycznego dla wszystkich uczniów naszej szkoły pt. „Moje ulubione zwierzątko”. Dzieci pięknie wykonały prace plastyczne różnymi technikami. W kategorii klas młodszych zwyciężyli:

 • 1 miejsce – Remigiusz Kuć z klasy III
 • 2 miejsce – Patrycja Pakiet z klasy I
 • 3 miejsce –  Julia Skucińska z klasy II b

Natomiast w kategorii klas starszych zwyciężyli:

 • 1 miejsce – Magdalena Czepiel z klasy V
 •  2 miejsce –  Filip Muła z klasy IV
 •  3 miejsce – Madzia Suska z klasy IV

Wszystkim uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy za udział w konkursie!

 

                                                                                                    Monika Kowalik

Uczniowie Kaszowskiej Jedynki uczestniczyli w zajęciach Uniwersytetu Dzieci

Pod koniec września 2016 r. klasy młodsze ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kaszowie uczestniczyły w zajęciach Uniwersytetu Dzieci. Mali studenci próbowali swoich sił na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt.

Pierwsze zajęcia dotyczyły tematu Jak z zielonej trawy powstaje białe mleko? Uczniowie dowiedzieli się, jak dużo trawy musi zjeść krowa, aby wyprodukować szklankę mleka. Uczestniczyli w doświadczeniu, które dało odpowiedź na pytanie, który składnik mleka zabarwia je na biało, tłuszcz, białko czy laktoza. Odgadywali także nazwę mleka po wcześniejszej degustacji. Próbowali mleka krowiego, koziego i sojowego.

Drugie warsztaty dotyczyły parazytologii, czyli nauki o pasożytach i nosiły tytuł Bogate życie wewnętrzne pasożytów, czyli co w nas mieszka. Młodzi słuchacze dowiedzieli się, jacy niechciani goście żyją w ludziach i zwierzętach, czy pasożyty naszego psa mogą być groźne dla ludzi. Nauczyli się również, gdzie można spotkać pasożyty w domu, podczas spaceru w lesie, parku czy nad wodą. Szczególnie zainteresowali się oglądając preparaty pasożytów zwierząt oraz preparaty pod mikroskopem. Uczniowie mieli okazję odgadywać, od jakich zwierząt pochodzą prezentowane czaszki zwierząt oraz obejrzeli poroża i wylinkę, czyli zbyt małą skórę zrzuconą przez węża.

Zajęcia odbyły się dzięki współpracy z dr inż. Jerzym Kowalem, dr inż. Olgą Lasek, dr inż. Martą Bisagą, dr inż. Justyną Żychlińską-Buczek i mgr inż. Martą Malkiewicz. Prowadzącym zajęcia udało się rozbudzić ciekawość i zainspirować nauką młodych ludzi. Niektórzy z nich obiecali, że wrócą na uniwersytet jako dorośli studenci.

Renata Such

W KASZOWSKIEJ „JEDYNCE”

Młodsi sprawdzają. jak starsi tabliczkę mnożenia znają.

30 września nasza szkoła wzięła udział w VI Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia.  Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli ją zapomnieć, mieli okazję nadrobić zaległości. Dorośli zaś mogli popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością przykładów mnożenia.

Przez cały tydzień poprzedzający akcję uczniowie powtarzali tabliczkę mnożenia na lekcjach matematyki. Na korytarzu pojawiła się informacja o akcji. Młodsi uczniowie z klasy II i III sprawdzali umiejętności mnożenia wśród uczniów klas starszych, nauczycieli, pracowników szkoły oraz gości  odwiedzających naszą placówkę. Zorganizowano także matematyczny pochód z transparentami, który przeszedł przez naszą miejscowość. Wszystkie osoby, które zostały napotkane podczas przemarszu były „egzaminowane” z tabliczki mnożenia przez uczniów.

Ze względu na zbliżający się Dzień Bezpiecznego Komputera, 30 września stał się także dniem, kiedy uczniowie mogli przynieść do szkoły tablety, smartfony itp. Dzięki zainstalowanej wcześniej aplikacji dotyczącej tabliczki mnożenia, nasi nauczyciele uatrakcyjnili dzieciom ten dzień matematycznymi grami.

Nasza akcja  wszystkim bardzo się podobała,  szczególnie młodszym uczniom, którzy jak nigdy dotąd poczuli się ekspertami matematycznymi i mogli odpytywać dorosłych i kolegów z klas starszych.

Katarzyna Kowalik

GŁOŚNO CZYTALIŚMY W KASZOWSKIEJ „JEDYNCE”

 29 września  w Szkole Podstawowej nr 1 w Kaszowie obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.  Święto to zostało ogłoszone przez Polską Izbę Książki w 2001 roku, a jego celem jest promowanie wartości, jakie do naszego życia wnoszą książki.

Dzieci i młodzież naszej szkoły zgromadziła się na wspólnym głośnym czytaniu w trzech grupach wiekowych. Dzieci z oddziałów przedszkolnych spędziły ten dzień słuchając najpiękniejszych baśni i ciekawych bajek z literatury dziecięcej. I chociaż głośne czytanie jest ich codzienną tradycją w tym dniu było wyjątkowo. Uczniowie klas I – III poznali przygody Lassego i Mai z Biura Detektywistycznego pt. „Tajemnica meczu” czytane przez nauczyciela i chętnych uczniów. Natomiast uczniowie klas IV – VI poznali losy Janka Muzykanta. Ponadto,  pani bibliotekarka z okazji obchodów Roku Henryka Sienkiewicza  przybliżyła uczniom  postać tego pisarza..

Renata Mądry, Magdalena Piotrowska

ROK SZKOLNY  2015/2016

INNOWACJA PEDAGOGICZNA W KASZOWSKIEJ „JEDYNCE”

W roku szkolnym 2015/2016 dzieci z oddziału przedszkolnego ,, Misie” oraz uczniowie klasy II, brali udział w Innowacji Pedagogicznej ,, Maki i Chabry.  Śpiewem i tańcem ludowym zachowujemy i rozsławiamy nasze dziedzictwo kulturowe”.

Cykl zorganizowanych zajęć taneczno – wokalno – plastycznych obejmował: zapoznanie dzieci z ludowymi przyśpiewkami i piosenkami, z narodowymi i regionalnymi tańcami ludowymi, rozwijanie aktywności ruchowej poprzez naukę układów taneczno –sportowych, kształtowanie zainteresowań tańcem i umiejętnościami łączenia ruchu z muzyką, poznawanie tradycji  kulturowych i strojów regionalnych, doskonalenie koordynacji słuchowo-ruchowej , usprawnianie motoryki ciała oraz integrowanie i aktywizowanie całego zespołu klasowego bez względu na poziom intelektualny i sprawność fizyczną.

W minionym roku szkolnym nasi podopieczni zaprezentowali bogaty i różnorodny program artystyczny na licznych uroczystościach i imprezach szkolnych oraz na wielu imprezach pozaszkolnych, m.in. na III  Wojewódzkim Międzyprzedszkolnym  Konkursie Tańców i Przyśpiewek Regionalnych ,, Na ludową nutę”, gdzie  zajęły III miejsce, podczas Halowego Turnieju o Puchar Wójta Gminy Liszki, zorganizowanego przez Ludowy Klub Sportowy „Kaszowianka” Kaszów, na imprezie charytatywnej  „Piknik dla Alana”, podczas Gminnego Dnia Dziecka w Piekarach, oraz w  czasie Gminnego Święta Piosenki i Tańca w Liszkach.

Wprowadzenie innowacji w naszej szkole po pierwsze pozwoliło naszym podopiecznym poznać regionalne przyśpiewki, tańce ludowe. Po drugie przełamać obawy przed publicznymi występami. Dzieci brały udział w licznych uroczystościach, przeglądach, imprezach i konkursach. Występy przed publicznością sprawiały im wiele radości i dawały poczucie dumy z tego, że otrzymują oklaski i widownia prosi o bis.

W ostatnim tygodniu roku szkolnego uroczyście zakończyliśmy innowację pedagogiczną Oczywiście były nagrody i dyplomy oraz pamiątkowe zdjęcia

Jesteśmy przekonane, że działania związane z innowacją będą w naszej szkole kontynuowane nawet po jej zakończeniu.

Magdalena Piotrowska  i Renata Mądry

WSP nr 1 w Kaszowie – klasa II

W KILKU SŁOWACH O TYM, JAK PRACOWALIŚMY Z OK ZESZYTEM

 Naszą przygodę z ocenianiem kształtującym rozpoczęliśmy już w klasie  pierwszej. Najpierw na nasze lekcje zawitały metodniki OK. i patyczki do losowania (na których  wpisaliśmy swoje imiona). Zaczęliśmy tez pracować w oparciu o NaCoBeZU (na co będziemy zwracać uwagę) i cele lekcji, które wpisywaliśmy lub wklejaliśmy  w naszych zeszytach.

ZESZYTY w ramach projektu prowadzonego przez Szkołę Uczącą Się (program realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności). założyliśmy od drugiego półrocza tego roku szkolnego kiedy to zgłosiłam udział mojej klasy w projekcie „OK. ZESZYT”. Zeszyty służyły planowaniu, monitorowaniu i ewaluacji procesu uczenia się uczniów. Pomagały we wprowadzeniu do procesu uczenia się uczniów pięciu strategii oceniania kształtującego: określania i wyjaśniania uczniom celów uczenia się i kryteriów sukcesu, organizowania w klasie dyskusji, zadawania pytań i zadań dających informację, czy i jak uczniowie się uczą, udzielania uczniom takich informacji zwrotnych, które umożliwiają ich widoczny postęp, umożliwianie uczniom, by korzystali wzajemnie ze swojej wiedzy i umiejętności, wspomaganie uczniów, by stali się autorami procesu własnego uczenia się. Były to zeszyty formatu A4 w kratkę – jeden wspólny zeszyt  do wszystkich edukacji. Zawierały między innymi: cele poszczególnych lekcji,  kryteria sukcesu do lekcji,  refleksje własne ucznia,  mapy myślowe związane z tematem, prace ucznia, prace domowe wykonane przez ucznia, komentarze nauczyciela do prac ucznia,  oceny koleżeńskie uczniów, samooceny prac uczniowskich oraz odpowiedzi uczniów na pytania kluczowe.

Na początku każdy uczeń stworzył swoją stronę tytułową zeszytu. Wykorzystaliśmy do tego rysunki Pani Danuty Sterny w formie naklejek, które wydrukowałam w drukarni. Zabawa była przednia. Dzieci pracowały z wielkim zaangażowaniem.  Potem wkleiły na okładkę od wewnątrz stałe kryteria sukcesu. Kryteria informowały dzieci, o tym, na co będziemy zwracać uwagę, żeby pięknie pisać i czytać, ładnie recytować wiersze i wypowiadać się ustnie. Jak rozwiązywać zadania tekstowe i wykonywać prace plastyczne żeby osiągnąć sukces. Potem już pracowaliśmy  z OK zeszytem systematycznie. Z lekcji na lekcję nasze strony zeszytów były coraz ładniejsze, a praca  „szła” nam coraz sprawniej.

Ogromnym wsparciem była dla mnie (a zarazem dla moich uczniów)  grupa OK. ZESZYT na facebook-u. Super pracuje się z tak zaangażowaną grupą. Było warto. Zeszyty są fantastyczne. Dzieci mogą wracać do nich przez wiele lat, bo są w nich zawarte rożne przydatne informacje, a co więcej mogą być świetną pamiątką.

W ostatnim tygodniu roku szkolnego otrzymaliśmy list z Warszawy, który zawierał dyplomy dla nas. Pani Dyrektor Barbara Szewczyk wręczyła  nam je uroczyście na apelu szkolnym.

    Renata Mądry

DZIEŃ KIBICA

Cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 w Kaszowie kibicuje polskim piłkarzom z okazji trwającego we Francji Euro 2016.. Został zorganizowany Dzień Kibica. Na datę wydarzenia wybrano 21 czerwca, czyli dzień meczu Polska – Ukraina. Uczniowie wcielili się w rolę kibiców. W szkole dominowały narodowe barwy biało-czerwone: koszulki, zabawne czapeczki, szaliki, pomalowane twarze  oraz liczne rekwizyty: flagi, okulary, łapki kibica, pompony, itp. Było dużo świetnej zabawy, ale też wątek wychowawczy jak świetnie się bawić, rywalizować i jednocześnie kibicować fair-play. Ponadto grupa dziewcząt naszej szkoły w ciągu jednego tygodnia nauczyła się układu tanecznego do mix-u melodii sportowych. Zaprezentowała go podczas XXXVI  Święta Piosenki i Tańca w Liszkach otrzymując gromkie brawa od publiczności Mamy nadzieję, że pozytywna energia naszych uczniów wesprze polską drużynę w dalszych rozgrywkach i będziemy świętować kolejne zwycięstwa.

Renata Mądry

DZIEŃ PUSTEJ KLASY

Czy słyszeliście o Dniu Pustej Klasy? Jest to pomysł, który powstał w 2012 roku w Wielkiej Brytanii. W tym roku, Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” wraz z partnerami z Czech, Słowacji i Węgier, zapraszał do wspólnego świętowania tego wyjątkowego dnia – dnia, w którym dzieci i młodzież, wspólnie ze swoimi nauczycielami, porzucają naukę w klasie na rzecz nauki w przyrodzie. I tak też było w Szkole Podstawowej nr 1 w Kaszowie. 17 czerwca zamiast uczyć się w murach szkolnych zaplanowaliśmy naukę w plenerze. Pogoda nam sprzyjała i bawiliśmy się wspaniale. Nauka na łonie natury to naprawdę świetna sprawa.

Renata Mądry

Wizyta pszczelarza

14 czerwca 2016 r. Szkołę Podstawową nr 1 w Kaszowie odwiedził pan Aleksander Rębacz, pszczelarz, który posiada własną pasiekę. Pan Aleksander przeniósł dzieci w niezwykły świat pszczół. Uczestnicy dowiedzieli się jak powstaje miód i z czego się go otrzymuje. Pszczelarz opowiadał o życiu pszczół, ich zwyczajach, o tym jak zbierają pyłek, czym się żywią, jak spędzają zimę. Najciekawszym momentem spotkania było podglądanie umieszczonych w szklanym ulu pszczół. Dzieci mogły również z bliska obejrzeć akcesoria pszczelarza tj. podkurzacz, dłutko i specjalny strój. Na zakończenie spotkania odbyła się degustacja miodu i pyłku kwiatowego. Każde dziecko wykonało świeczkę z wosku pszczelego i otrzymało słoiczek miodu wraz z drewnianą szpatułką i certyfikatem uczestnictwa  w warsztatach.

Katarzyna Kowalik

Akcja czytelnicza „Jak nie czytam, jak czytam”

10 czerwca 2016 r. o 10.00 uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kaszowie zebrali się na szkolnym podwórku z książkami w rękach i wspólnie czytali – każdy to, na co miał ochotę. Swoją postawą potwierdzili przystąpienie do ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam!”.
Akcja ta została zorganizowana przez miesięcznik „Biblioteka w szkole”, a jej głównym celem było promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz
ustanowienie rekordu czytania w jednym momencie. Uczniowie chętnie przystąpili to tej akcji.  Każdy przyniósł z domu książkę, którą bardzo lubi lub tą, którą aktualnie czyta. Dzieci czytały bardzo chętnie, wymieniały się spostrzeżeniami z kolegami oraz polecały innym swe ulubione lektury. Na zakończenie wszyscy udali się do szkolnej biblioteki, aby pobuszować między regałami, wypożyczyć nową książkę, posłuchać pani bibliotekarki, która opowiadała o swojej pracy oraz o najstarszych książkach w bibliotece.

Katarzyna Kowalik

PIESZO do MNIKOWA„

Cudze chwalicie, swego nie znacie…” . O tym mogli się przekonać uczniowie klasy II i III Szkoły Podstawowej nr 1 w Kaszowie, którzy 9 czerwca ze swoimi wychowawczyniami udali się na wycieczkę pieszą do Doliny Mnikowskiej.  Przeważnie na wycieczki szkolne i klasowe wybieramy zwiedzanie dalszych okolic zapominając o walorach naszej najbliższej okolicy.

W trakcie wycieczki nasi uczniowie byli zachwyceni , kiedy w trakcie marszu do Mnikowa mogli podziwiać piękno otaczającej ich przyrody. Po drodze mogli m.in. zobaczyć i zaobserwować dwa bażanty, które dosłownie wyfrunęły im spod nóg, skowronki, myszołowa, spacerującego dumnie po łące bociana, rosnące polne i łąkowe kwiaty, pływające po rzece dzikie i domowe kaczki, w zagrodach indyki, krowy itp. Dzielnie maszerowali, obserwowali i fotografowali to co im się po drodze podobało. W Dolinie zachwyciło ich bogactwo i piękno roślin i skał. Próbowali kojarzyć i nazywać co im przypominają kształty konarów i korzeni drzew. Odwiedzili Matkę Bożą Skalską zauroczeni jej usytuowaniem wysoko na skale  Zapoznali się z fragmentami książki Marii Rachwalik „Mników wczoraj i dziś”.  Nie zabrakło również świetnej zabawy. Uczniowie grali w piłkę, w badmintona,  skakali w gumę, bawili się bilą, obserwowali krajobraz przez lornetki itp. Wykonali też prace plastyczne w plenerze. Wrażeniom nie było końca. I chociaż droga była długa i męcząca, a w drodze powrotnej delikatnie pokropił nas deszcz wróciliśmy z uśmiechem na twarzy do szkoły, a uczniowie zgodnie stwierdzili, ze była to ich najlepsza wycieczka szkolna.

Renata Mądry

Kaszów – Tajemnica sukcesu „Pikniku dla Alana”

Jak to się zaczęło?

Wiadomość o chorobie Alana zaskoczyła wszystkich  Każdy chciał pomóc, ale nie wiedzieliśmy jak.

W pierwszej chwili zrodził się pomysł na zorganizowanie Festiwalu Piosenki i Tańca w Liszkach. Pomysłodawcami były nauczycielki ze szkoły chłopca, które po konsultacji z  rodzicami opracowały krótką informację o planowanym zebraniu organizacyjnym, które dzięki życzliwości strażaków miało odbyć się za parę dni w Remizie OSP w Kaszowie.

Zebranie organizacyjne.

W dniu zebrania strażacy przygotowali małą salkę na piętrze w której miało odbyć się spotkanie, jednak już po kilkunastu minutach okazało się, że sala była zbyt mała i konieczne było udostępnienie dużej sali. Na spotkanie przybył zaproszony pan Wójt, radni, pani dyrektor szkoły, nauczyciele oraz wielu mieszkańców Kaszowa. Pomysłów na organizację imprezy było tak wiele jak osób, które przybyły na spotkanie. Jedne pomysły podobały się bardziej inne mniej. Najważniejsze, że wszystkim przyświecał jeden cel. Pomóc zebrać fundusze na leczenie Alana.  Ostatecznie społeczność Kaszowa zadecydowała, że uroczystość przyjmie formę pikniku, który odbędzie się na boisku sportowym w Kaszowie, rodzinnej miejscowości chłopca.

Start.

Po zebraniu sprawy organizacyjne potoczyły się bardzo szybko. Społeczność Kaszowa, rodzice uczniów naszej szkoły, nauczyciele i wiele osób nie związanych z Kaszowem chciało pomóc. Na szczęście nasze wspaniałe mamy a przede wszystkim pani Justyna Skucińska  założyły specjalną grupę na facebooku, zadaniem, której było przekazywanie informacji na temat podziału pracy, czynności, które już zostały zrobione itp. Grupa organizatorów prężnie działała w wyniku czego w niedzielę 8 maja Kaszowianie oraz mieszkańcy pobliskich wsi udowodnili, że mają wielkie serce oddając cenny dar krwi w czasie akcji zorganizowanej pod kościołem w Kaszowie. Zainteresowanie było tak wielkie, że pani doktor                     i pielęgniarki pracowały bez przerwy a kolejka chętnych do oddania krwi nie malała. Dzięki akcji zebrano wiele litrów cennej krwi oraz od kilku osób pobrano wymaz w celu sprawdzenia czy mogą być dawcami szpiku dla Alana. W tym samym dniu odbył się także mecz Kaszowianki z  Prokocim Kraków w czasie, którego zbierano pieniążki na leczenie chłopca.

Zebrania na boisku.

Odbyły się dwa zebrania na boisku Kaszowianki w czasie, których ustalono ostanie szczegóły dotyczące organizacji pikniku. Panie nauczycielki pisały pisma do różnych firm z prośbą o przekazanie produktów na rzecz organizowanego pikniku. Prosili także rodzice, a zwłaszcza ,, Trzy Muszkieterki”, które odwiedziły wszystkie firmy w Kaszowie i okolicy. Pani Justyna Skucińska przemierzyła wiele kilometrów, jeżdżąc wszędzie tam gdzie trzeba było coś załatwić. Brat pani Justyny pan Andrzej Urbaniec także bardzo zaangażował się w sprawy organizacyjne pikniku. Pełnił rolę centrum dowodzenia, wykonał i odebrał setki rozmów telefonicznych, jeździł wszędzie tam gdzie był potrzebny.     Zorganizował: akustyka, scenę, konferansjera, ustawił drogowskazy kierujące przybyłych gości na boisko Kaszowianki, brał udział w pakowaniu paczek itp. Działacze Kaszowianki,, rodzice oraz ochotnicy przygotowali boisko, zorganizowali scenę, namioty, samochody chłodnie, lodówki rodzice uczniów piekli ciasta. Pani Renata Mądry współpracując z rodzicami opracowała szatę graficzną plakatów, cegiełek i zaproszeń dla gości.

Piknik

Pierwsze osoby pojawiły się na boisku już wczesnym rankiem. Około godziny 10.00 wszystko było już gotowe. Koło Gospodyń wiejskich zrobiło żurek, było stoisko z grillem,  nauczycielki panie Renata Mądry oraz Magdalena Piotrowska wraz z mężami zorganizowały stoisko regionalne, pani Agnieszka Baran pokaz baniek mydlanych oraz stoisko z balonami, mamy naszych uczniów, absolwentów oraz sami absolwenci i inne chętne osoby poprowadziły kawiarenkę, sprzedawały lody, malowały paznokcie, robiły kolorowe fryzury oraz zorganizowały stoisko „Dar serca”. Były ,, dmuchańce”, trampolina, przejażdżki quadami, motocyklami i jeepami. Były występy artystyczne dzieci z Kaszowa, Zespołu Pieśni i Tańca  „Ziemia Lisiecka”, tańce towarzyskie Oliwia Suchan i Damian Kałuski oraz Angelika Klimas i Mateusz Rusin. Śpiewali: Julia i Wiktoria Litwickie, Asia Azja Mądry, Magdalena Grzesik (pomimo złamanej nogi), Karol Dziedzic, Piotr Sidor, Lady Bouza- Bożena Hajduga, Lord Q-kwass- Jan Kwasik, zespół Kafel’s. Escape oraz zespół Krakowianie nie mogli wystąpić z powodu warunków pogodowych jednak byli z nami. Jak zawsze niezawodny był pan Marcin  Kruk, który bezinteresownie poprowadził całą imprezę. Przybyli goście nie mogli wyjść z podziwu jak wiele cennych fantów wystawiono na licytację ( m.in. koszuli znanych sportowców, piłki z autografami, rower, nawigacja, złoty medalik, płyty, tort serce, kosze z owocami).

Nawet ulewny deszcz nie był w stanie pokrzyżować nam planów i jak tylko trochę przestało padać zabawa zaczęła się od nowa i trwała do późnych godzin nocnych.

Organizując piknik osiągnęliśmy swój cel, zebraliśmy fundusze na leczenie Alana. Chociaż wiemy, że pieniądze nie są najważniejsze nie zapominamy także o modlitwie i nadziei. Myślę, że organizacja tak wielkiego przedsięwzięcia była dla nas cenną lekcją wielkiej solidarności i współpracy – chociaż były momenty, w których było ciężko bo ludzie czasami pracowali do późnych godzin nocnych a rano wstawali do pracy i wydawało się, że nie mamy już siły. Daliśmy radę i może dlatego, że kosztowało nas to tak wiele wysiłku i poświęceń tak bardzo jesteśmy z siebie dumni. A dzięki naszej pracy                               i wytrwałości Alan oraz jego rodzina wiedzą, że nie są sami w tych trudnych chwilach, że jesteśmy razem z nimi i pomożemy. Byliśmy od początku i dalej będziemy, bo nasze zainteresowanie Alanem nie skończyło się w dniu pikniku.

Składamy gorące podziękowania wszystkim ludziom dobrego serca za ogrom włożonej pracy i wsparcie finansowe.

http://odnalezionekadry.pixieset.com/piknikdlaalana/

Magdalena Piotrowska

DZIEŃ DZIECKA 

1 czerwca 2016 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 z Kaszowa obchodzili uroczyście swoje święto. Dzień ten przebiegał pod hasłem zabaw sportowo – rekreacyjnych. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji: odbyły się mecze  piłki siatkowej oraz inne konkurencje sportowe, była dyskoteka na świeżym powietrzu, piknik na trawie, malowanie twarzy, puszczanie baniek mydlanych, zabawy na placu zabaw, seans filmowy z  popcornem i paluszkami, balony i słodki poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców. Wszyscy stwierdzili, ze był to kolejny udany dzień z życia naszej szkoły, który będą długo mile wspominali.

Renata Mądry

II Gminny Konkurs Kaligraficzny „Zostań mistrzem kaligrafii”

W Szkole Podstawowej nr 1 w Kaszowie po raz drugi odbył się Gminny Konkurs Kaligraficzny „Zostań mistrzem kaligrafii” dla klas drugich i trzecich. Organizacją konkursu zajęły się Renata Such i Renata Mądry.

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przepisać tekst wiecznym piórem na kartce z zeszytu w wąską linię. Uczniowie przepisywali jeden z zaproponowanych wierszy Marii Konopnickiej o ptakach. Dodatkowe punkty można było zdobyć wykonując ozdobny inicjał przedstawiający literę K.

Przygotowanie prac konkursowych odbywało się w macierzystych szkołach pod kierunkiem nauczycieli. Podczas etapów szkolnych wybrano maksymalnie po 3 najlepsze prace . Do 29 kwietnia 2016 r. napłynęło 28 prac z dziesięciu szkół Gminy Liszki.

Po tym terminie organizatorki konkursu powołały jury złożone z trzech nauczycielek klas II-III przygotowujących uczniów. Członkinie jury zostały wylosowane. Przed ocenianiem przez jurorów wszystkie prace zostały opatrzone kodem – nazwą ptaka.

Decyzją jury Mistrzynią Kaligrafii w II Gminnym Konkursie Kaligraficznym została Małgorzata Para (pliszka) – SP nr 1 Kaszów – opiekun Bogumiła Bąk.

Tytuł Pierwszego Wicemistrza Kaligrafii przyznano Dawidowi Habrowi (dudek) – SP nr 1 Kaszów – opiekun Renata Mądry.

Wyłoniono dwóch Drugich Wicemistrzów Kaligrafii. Są to :Cyprian Szczygieł (kukułka) – ZS Liszki – opiekun Justyna Magiera oraz Krzysztof Kuśnierz (słowik) – SP Morawica – opiekun Dorota Smardzewska.

Przyznano także dwa wyróżnienia dla:

 • Zuzanny Bąk (kwiczoł) – SP Morawica – opiekun Małgorzata Cygan,
 • Gabrieli Lach (muchołówka) – SP Rączna – opiekun Barbara Cetera.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się podczas XIV Gminnej Corridy Ortograficznej 17 maja 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Kaszowie. Jury uznało, że uczniowie klas drugich i trzecich biorący udział w konkursie bardzo dobrze opanowali sztukę pięknego pisania. Jurorzy docenili także pomysłowość uczniów przy wykonywaniu inicjałów. Gratulujemy laureatom i wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom.

Zwycięzcy i uczestnicy konkursu otrzymali nagrody w postaci materiałów piśmienniczych. Były to między innymi wieczne pióra marki Parker ufundowane przez Patrona konkursu Wójta Gminy Liszki Pawła Misia.

 

WYSTAWA NAGRODZONYCH  PRAC W II GMINNYM KONKURSIE KALIGRAFICZNYM

„ZOSTAŃ MISTRZEM KALIGRAFII” zorganizowanym w Szkole Podstawowej nr 1 w Kaszowie

Renata Such

XIV Gminna Corrida Ortograficzna

17 maja 2016 w Szkole Podstawowej nr1 im. Świętego Józefa  w Kaszowie (gmina Liszki ) odbyła się XIV Gminna Corrida Ortograficzna pod patronatem Wójta Gminy Liszki pana Pawła Misia. Przyjechali na nią finaliści szkolnych konkursów ortograficznych ze wszystkich szkół podstawowych i dwóch gimnazjów. Zawodnicy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: kl. II-III, kl. IV-VI i gimnazjaliści. Organizacją zajęła się pani dyrektor szkoły Barbara Szewczyk, pomysłodawczyni konkursu polonistka Urszula Skołyszewska oraz Bogumiła Bąk i Katarzyna Kowalik. Aby było sprawiedliwie zadania konkursowe zostały przygotowane i przywiezione w dniu konkursu przez panie polonistki. Uczniowie podpisywali się nie nazwiskiem, lecz godłem. W tym roku były to nazwy tańców. Bardzo dobrą znajomością zasad ortograficznych musieli się wykazać ci, którzy prawie bezbłędnie pisali zadania konkursowe najeżone trudnościami.

Najlepszymi okazali się w klasach młodszych POLONEZ, czyli Magdalena Kopeć ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kaszowie. Drugie miejsce zdobył MAZUR- Kacper Robótka ze Szkoły Podstawowej w Morawicy oraz ROCK AND ROLL - Piotr Strumiński z Zespołu Szkół w Liszkach.

W kategorii klas IV-VI zwyciężyła Weronika Poniedziałek (OBEREK) ze Szkoły Podstawowej w Czułowie, po niej uplasował się Jakub Brzeźniak ( POLONEZ ) ze Szkoły Podstawowej z Kryspinowa, a trzecie miejsce zajęła Karolina Szewczyk (ROCK AND ROLL) ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kaszowie.

Wśród gimnazjalistów pierwsza lokata przypadła Emilii Kowalik ( TWIST ) z Gimnazjum   w Liszkach, druga była Alicja Rzewuska (SAMBA ) z Gimnazjum w Mnikowie, a trzecie miejsce przypadło Janowi Jaskotowi ( TANGO ), który  reprezentował Gimnazjm w Mnikowie.

Wszyscy uczestnicy corridy zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami  i książkami ufundowanymi przez pana Wójta Gminy Liszki oraz upominkami otrzymanymi od KBS Oddział Liszki reprezentowanym przez panią Dyrektor Marię Prenetę.

Przerywnikiem w zmaganiach konkursowych były tańce wykonane przez  uczniów klasy V ze Szkoły Podstawowej nr 1w Kaszowie .

Po pamiątkowych zdjęciach wszyscy obdarowani rozjechali się do domów, a panie polonistki już wymyślają następne zadania na XV Jubileuszową Corridę Ortograficzną.

Urszula Skołyszewska

Wycieczka do Muzeum UJ

Dnia 17 maja uczniowie klasy drugiej byli na wycieczce w Muzeum UJ w Krakowie  Brali udział w zajęciach interaktywnych „Wszystko… jest liczbą”, których celem  jest popularyzowanie matematyki, ukazanie, że matematyka towarzyszy nam we wszystkich aspektach naszego życia.
Ekspozycja złożona jest z 35 modeli, na których można wykonać 65 doświadczeń ilustrujących dwa obszary zagadnień: „W świecie geometrii” oraz „Liczby są wszędzie”.

Oglądaliśmy również grający zegar, który uruchamiany jest codziennie o godz. 9.00, 11.00, 13.00, 15.00 i 17.00 i gromadzi tłumy na dziedzińcu Collegium Maius.. Atrakcją zegara są nie tylko wygrywane melodie, ale także pochód ruchomych figur, przedstawiających postaci związane z Uniwersytetem.

Na koniec wycieczki udaliśmy się nad Wisłę pod Wawelem, aby odwiedzić smoka wawelskiego.

Renata Mądry

 

„Marsz z książką”

We wtorek 10.05.2016 r. dzieci z Oddziałów Przedszkolnych i uczniowie z klas I-III Szkoły Podstawowej nr 1 w Kaszowie wraz ze swoimi wychowawcami wzięli udział w „Marszu z książką”. Była to akcja przygotowana przez Zespół Szkół w Liszkach, ale ze względów komunikacyjnych uczniowie z Kaszowa zorganizowali ją w rodzimej miejscowości.

Dzieci uczestniczące w marszu, przebrane za postacie z bajek,  trzymały w rękach swoje ulubione książki oraz hasła promujące wśród społeczności lokalnej czytelnictwo.  Następnie wszyscy uczniowie udali się na salę gimnastyczną, gdzie jedna z pań wychowawczyń przeczytała zgromadzonym fragment książki pt: „Afryka Kazika”. Na zakończenie  każda klasa uwieczniła tę akcję na pamiątkowych zdjęciach.

Katarzyna Kowalik

Wycieczka klasy III do Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej

 Dn. 5 maja br. klasa III wyjechała na wycieczkę – pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic. Wyjazd zorganizował ks. proboszcz Jacek Kasperczak i rodzice uczniów, którzy również byli uczestnikami wycieczki.

Najpierw udaliśmy się do Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie w bazylice Ojców Bernardynów dzieci uczestniczyły we mszy św. – w ramach „Białego Tygodnia”. Następnie, oprowadzeni przez przewodnika, zwiedziliśmy klasztor. Mieliśmy okazję zobaczyć pokój Jana Pawła II, w którym odpoczywał Ojciec Święty podczas ostatniej pielgrzymki do Polski. Jedną z największych atrakcji, była makieta słynnej Golgoty Kalwaryjskiej. Potem udaliśmy się na dróżki kalwaryjskie – niestety przebyliśmy tylko mały ich fragment. Następnie skierowaliśmy się do Wadowic, rodzinnego miasta naszego papieża. Tu przede wszystkim zwiedziliśmy Muzeum Jana Pawła II oraz bazylikę wadowicką – miejsce chrztu Karola Wojtyły. Oczywiście nie obeszło się bez słynnych papieskich kremówek. Pogoda i humor wszystkim dopisywały, więc w dobrych nastrojach powróciliśmy do Kaszowa.

 Bogumiła Bąk

Zielona Szkoła w Bardzie

Na początku maja w dniach 4 – 7 maja br. uczniowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej nr 1 w Kaszowie, w liczbie 39 uczniów przebywali na Zielonej Szkole w Domu Wczasów Dziecięcych w Bardzie na Ziemi Kłodzkiej. Tych kilka dni spędzonych w rejonie obfitowało w atrakcje turystyczne i wspólne zabawy.

Po wczesnym wyjeździe z Kaszowa i postoju na Górze Świętej Anny, na pierwsze zwiedzanie zatrzymujemy się w Złotym Stoku. Jesteśmy oprowadzani po dawnej kopalni złota oraz oglądamy ciekawe okazy skał w Muzeum Minerałów. Pomimo złej pogody – padał deszcz i było zimno, zapoznajemy się z pracą pierwszych poszukiwaczy złota próbując wypłukać je z wody lub znaleźć w piasku. Po przyjeździe do ośrodka, zjedzeniu obiadu i zakwaterowaniu się w pokojach, zwiedzamy miejscowość. Idziemy do Bazyliki Mniejszej Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, gdzie znajduje się najstarsza figurka Matki Boskiej w Polsce oraz ruchoma szopka. Dzień kończymy dyskoteką.

Drugi dzień pobytu  to całodniowa wycieczka do Wrocławia. Zwiedzanie rozpoczynamy od zobaczenia Panoramy Racławickiej. Następnie spacer przez Ostrów Tumski i wrocławski rynek w poszukiwaniu krasnali i ciekawych zabytków, jak na przykład kamienice Jacek i Małgosia. Jednak największe wrażenie na wszystkich uczestnikach wycieczki robi Afrykarium z jego mieszkańcami. Spacerem po ZOO kończymy pobyt we Wrocławiu, a dzień w ośrodku wieczorkiem muzycznym śpiewając karaoke.

Kolejny dzień przeznaczyliśmy na zwiedzanie najsłynniejszych miejsc na  Ziemi Kłodzkiej. Rozpoczynamy od Wambierzyc – Śląskiej Jerozolimy. Podziwiamy budowlę Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin oraz ruchomą szopkę pochodzącą z drugiej połowy XIX wieku. Następnie „Drogą Stu Zakrętów” jedziemy do Parku Narodowego Gór Stołowych aby poszukać drogi w labiryncie Błędnych Skał. Po wyjściu z rezerwatu udajemy się do Kudowy Zdroju aby zobaczyć Kaplicę Czaszek w Czeremnej. Z kaplicy spacerem przez Park Zdrojowy udajemy się do Pijalni Wód Mineralnych aby skosztować leczniczych wód ze źródła Marchlewski i Śniadecki, a dalej do Muzeum Zabawek Bajka. Na koniec dnia pełnego ruchu idziemy jeszcze na spacer po okolicy.

Na ostatni dzień pobytu zaplanowaliśmy zwiedzanie niezwykłej Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie.

Z głowami pełnymi wrażeń i wspomnień, wieczorem wróciliśmy do Kaszowa.

Ewa Kołodziej

Dzień Ziemi

Dnia 22 kwietnia obchodziliśmy  Dzień Ziemi. Organizatorem tego dnia  była Pani Jolanta Piwowarczyk, która  przygotowała prezentację multimedialną nawiązującą do tematu tegorocznych obchodów , a mianowicie problemów związanych z ochroną powietrza i przeciwdziałaniu tzw. niskiej emisji. Uczniowie dowiedzieli się jakie są skutki zanieczyszczeń powietrza dla środowiska i zdrowia człowieka oraz jakie działania należy podejmować, aby nastąpiła pozytywna zmiana.

W tym dniu uczniowie wszystkich klas przyszli do szkoły ubrani w odcieniach wybranego dla danej klasy koloru.

Ponadto odbył się w szkole konkurs na ciekawą pracę z odpadów.

Renata Mądry

Obchody 1050- rocznicy Chrztu Polski

14 kwietnia 2016 r.  obchodziliśmy 1050 –  rocznicę Chrztu Polski, Z tej okazji odbył się uroczysty apel przygotowany przez Panią Teresę Ciągło. Uczniowie zgromadzeni na apelu obejrzeli prezentację o Chrzcie Polski, poznali przyczyny i skutki Chrztu  oraz dowiedzieli się jakie  znaczenie miało przyjęcie Chrztu dla naszej Ojczyzny. Uczniowie klas I i II zaśpiewali utwory  Baśniowej Kapeli nawiązujące do Chrztu Polski Największe wrażenie wywarła pieśń „By dumna z nas była Polska”. Ponadto w tym dniu  zajęcia w klasach nawiązywały do tematyki tego jubileuszu.

Renata Mądry

Warsztaty astronomiczne „Bliżej Nieba”

12 kwietnia  2016 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Kaszowie pojawił się dziwny twór. Olbrzymi namiot czekał na dzieci w sali gimnastycznej. Wszystko to za sprawą święta kosmonautów i astronautów.

W środku odbywały się warsztaty astronomiczne Bliżej Nieba. Dzieci odwiedziły kosmiczny namiot, aby zobaczyć i przeżyć spotkanie z gwiazdami i planetami. Na początku było troszkę strasznie (bo ciemno), ale w efekcie dzieci zobaczyły na kopule namiotu niebo z gwiazdami, kometami i planetami. Zapoznały się także z podstawami obserwacji gwiazd, próbowały zrozumieć mechanikę nieba oraz  zdobyły umiejętności potrzebne do samodzielnej obserwacji nieba nocą.  Było naprawdę niesamowicie i ciekawie. Na zakończenie warsztatów każdy uczeń otrzymał pamiątkową naklejkę z wybranym  gwiazdozbiorem.

Katarzyna Kowalik

Światowy Dzień Zdrowia

W czwartek 7 kwietnia 2016 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Kaszowie świętowali Światowy Dzień Zdrowia, który obchodzony jest każdego roku, aby uczcić powstanie Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku.

Najmłodsze dzieci  z grupy Misiów  rozmawiały na temat zdrowego odżywiania i wysłuchały wiersza pt: „Chory kotek”.  Przedszkolaki z grupy Pszczółek dowiedziały się co to znaczy zdrowa żywność, poznały nową piramidę żywienia i wspólnie wykonały jej schemat wycinając niezbędne elementy z gazet.

Dzieci z klasy Ia poświęciły ten dzień, aby pogłębić swą wiedzę na temat zdrowia i higieny jamy ustnej. Po zjedzeniu zdrowego śniadania dowiedziały się jak prawidłowo myć zęby i dbać o ich higienę. Klasa Ib dyskutowała, w jaki sposób żyć zdrowo i dlaczego  w dzisiejszych czasach jest to tak ważny temat. Jako podsumowanie swoich wniosków uczniowie wspólnie wykonali plakat pt: „Zdrowy styl życia”.

Klasa II zajmowała się analizowaniem piramidy zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Dzieci poznały  nową piramidę (Warzywa to podstawa), która weszła w życie w styczniu br. Pomogły im w tym gazetki promocyjne Biedronki , w których zamieszczona była nowa piramida. Zrozumiały też zasady zdrowego żywienia, stworzyły plakat zachęcający do zdrowego trybu życia. Na zakończenie zajęć odpowiadały na pytanie kluczowe: Po jakiej piramidzie wspinamy się do zdrowia?

Katarzyna Kowalik

MIESIĄC JĘZYKA OJCZYSTEGO

Miesiąc Języka Ojczystego w naszej szkole rozpoczął się 21 marca 2016 r. apelem przygotowanym przez uczennice klasy V wraz z wychowawczynią Urszulą Skołyszewską. Maria Burdek, Aleksandra Lach i Joanna Kurpan przedstawiły prezentację multimedialną składającą się z informacji : skąd się wzięło święto, jak się zaczęło, kto jest ojcem literatury, sylwetka Mikołaja Reja, Jana Kochanowskiego, najstarsze polskie zdanie, najdłuższy wyraz, pierwsza powieść, cytat o polszczyźnie Juliusza Słowackiego oraz planowane konkursy. Uczniowie dowiedzieli się, że będą mogli wziąć udział w konkursie kaligraficznym, recytatorskim, języka ojczystego i ortograficznym, czyli tradycyjnej corridzie.

Konkurs kaligraficzny został przeprowadzony w klasie III pod przewodnictwem  p. Bogumiły Bąk i w klasach starszych przez p. Urszulę Skołyszewską. Wpłynęły 24 prac (5 z kl. III, 10 z kl. IV, 4 z kl. V, 5 z kl. VI). Trudny wybór wspomogła p. Renata Such i wybrano pięć najlepszych prac uczennic: Anny Kucharskiej, Karoliny Szewczyk, Weroniki Cyganik, Oliwii Anny Suchan i Magdaleny Czepiel. Uczennice te wraz uczniami kl. III: Zuzanną Mastek, Małgorzatą Parą, Magdaleną Suską, reprezentują naszą szkołę w Małopolskim Konkursie Kaligraficznym w Rajbrocie. Zadania konkursowe zostały wysłane i czekamy na decyzję jury.

15 marca odbył się Konkurs Języka Ojczystego przygotowany przez koło teatralne prowadzone przez Urszulę Skołyszewską. Wybrano cztery trzyosobowe  drużyny, w których skład wchodzili uczniowie klasy IV, V, VI. Zadania konkursowe były bardzo zróżnicowane. Znalazły się kategorie:

 1. Sławni Polacy
 2. Ćwiczenia ortograficzne
 3. Legendy
 4. Łamańce językowe
 5. Wyjątki ortograficzne
 6. Kalambury- związki frazeologiczne
 7. Wiersze J. Brzechwy i J. Tuwima
 8. Pytania dotyczące literatury – prawda, fałsz.

I miejsce zajęła drużyna ORTOGRAFIKI w składzie : Kamila Tokarz, Oliwia Katarzyna Suchan, Oskar Czekaj .

II miejsce przypadło LEGENDARNYM  w składzie : Karolina Szewczyk, Julia Sieradzka, Jakub Żak.

III miejsce zdobyli JĘZYKOWI w składzie : Przemysław Płaneta, Piotr Cyran, Weronika Fryc.

Na IV miejscu uplasowali się KONKURSOWI w składzie : Dawid Gala, Oliwia Anna Suchan, Damian Kałuski.

Konkurs recytatorski objął wiersze o naszym Patronie- Świętym Józefie. Każdy uczeń deklamował jeden spośród 11 utworów. Różnorodność formy, jej długość pozwoliła wszystkim na całościowe opanowanie poezji. Najlepsi, których bardzo trudno było wyłonić zaprezentowali się w kościele parafialnym  w dniu Święta Patrona -18 marca. Z klas młodszych recytowali: Filip Mądry i Zuzia Trojan z kl. Ia, Klaudia Ciuba z kl. Ib, Bartłomiej Sołtysik i Bartłomiej Kasprzycki z kl. II oraz Oliwia Skucińska i Karolina Sabura z kl. III. Z klas starszych wystąpili: Jakub Żak z kl. IV, Dagmara Para z kl. V i Kamila Tokarz z kl. VI.

Kolejnym konkursem była Szkolna Corrida Ortograficzna. Na początku wszyscy uczniowie w klasie III i klasach starszych pisali teksty najeżone pułapkami ortograficznymi.  Najlepiej poradzili sobie w klasie III: Bartosz Stybura, Magdalena Kopeć, Mateusz Para, Magdalena Suska i Zuzanna Mlostek, w klasie IV: Ewelina Boroń, Magdalena Czepiel, Julia Sieradzka, w klasie V: Dagmara Para, Paulina Suchan i Oliwia Katarzyna Suchan, w klasie VI: Magdalena Wilczyńska, Przemysław Daniec i Karolina Szewczyk. Zwycięzcy z klas zmierzyli się z trzema trudnymi tekstami dotyczącymi pisowni wyrazów z: ó, u, ż, rz, h, ch. Tę samą liczbę błędów zrobiły: Karolina Szewczyk  i  Julia Sieradzka. W dogrywce lepszą okazała się starsza koleżanka i Karolina Szewczyk  będzie reprezentowała naszą szkołę na Gminnej Corridzie Ortograficznej, która odbędzie się 17 maja. Przed uczniami klasy III kolejny etap, który pozwoli wyłonić reprezentanta szkoły do Gminnej Corridzie Ortograficznej.

O miesiącu języka ojczystego przez cały czas jego trwania przypominał  plakat  wywieszony na korytarzu, afisz wykonany przez uczennice klasy V oraz piękna gazetka przygotowana przez p. Katarzynę Kowalik.

Urszula Skołyszewska

,,Pisanki, kraszanki skarby wielkanocne…..”

Dnia 22.03.2016 r. odbył się uroczysty apel z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Cała społeczność uczniowska wraz z nauczycielami zgromadziła się przed szkolną sceną. Tegoroczny występ przedstawiły dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe pod kierunkiem pani Moniki Kowalik. W czasie swojego występu zabrali całą społeczność szkolną w czas Wielkiej Nocy. Sala gimnastyczna była pięknie udekorowana w wielkanocne symbole: króliczki, pisanki oraz kurczątka. W centralnym miejscu stał przystrojony stół wielkanocny, na którym uczniowie położyli wielkanocne koszyczki. Celem przedstawienia było przybliżenie zwyczajów i tradycji wielkanocnych.

Mali aktorzy ubrani odświętnie, a niektórzy w stroje ludowe, zaprezentowali przygotowane i wyćwiczone dużo wcześniej wiersze i piosenki związane ze świętami Wielkiej Nocy. Przybliżyli również publiczności tradycje i zwyczaje związane z tymi świętami.

Występ dzieci był wzbogacony odpowiednim podkładem muzycznym, a na zakończenie, jak stary obyczaj karze, pojawili się chłopcy z kl. II oraz III przebrani za Dyngusiarzy, a dziewczynki przebrane za wiosenne kwiaty, zaprezentowały piękny taniec budzącej się wiosny. Uczniom podziękowano wielkimi brawami.

Po występie uczniów głos zabrała uczennica klasy IV – Kamila Tokarz, która w imieniu Samorządu Szkolnego złożyła wszystkim wielkanocne życzenia.

 

Monika Kowalik

W KASZOWSKIEJ „JEDYNCE” TAŃCEM I PIOSENKĄ POWITALI WIOSNĘ

21 marca 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Kaszowie odbyła się uroczystość z okazji powitania wiosny. Uroczystość szkolną pod hasłem „Tańcem i piosenką witamy wiosnę’’ przygotowali  uczniowie klas pierwszych pod kierunkiem swoich wychowawczyń: Pani Renaty Such i Pani Katarzyny Kowalik. Pierwszoklasiści zaprezentowali widowiskowe improwizacje taneczne  (taniec motyli, taniec żabek, taniec motyli i kwiatów)  oraz zaśpiewali piosenki o tematyce wiosennej.  Wystąpili też najmłodsi wychowankowie naszej szkoły. „Pszczółki” i „Misie” przygotowane przez Panią Magdalenę Piotrowską i Panią Agnieszkę Baran  zaśpiewały pięknie piosenkę „W marcu jak w garncu”. Podczas przedstawienia można było zaobserwować, jak dzieci wcieliły się w swoje role i z jakim zaangażowaniem prezentowały swoje umiejętności zgromadzonej widowni, która w tym dniu przyszła do szkoły w strojach z elementami koloru zielonego. Uroczystość przebiegła w radosnej atmosferze.  Pani Dyrektor Barbara Szewczyk pogratulowała dzieciom udanego występu, a wychowawcom podziękowała za przygotowanie dzieci.

Renata Mądry

Święto Patrona w Szkole Podstawowej nr 1 w Kaszowie

Jak co roku w marcu, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Św. Józefa w Kaszowie obchodziła święto swojego patrona . W tym roku, w związku z tym , że święto św. Józefa przypadło w sobotę, społeczność szkolna uczciła swojego patrona już w piątek 18 marca.

Aby w przeżywanie tego ważnego dnia w życiu szkoły włączyć jak największą liczbę uczniów, już parę tygodni wcześniej ogłoszono kilka konkursów. Jednym z nich był konkurs plastyczny dla kl. 0—3 pod hasłem „Święty Józef – patron naszej szkoły”, w ramach którego dzieci z klas 0 mogły również uczestniczyć w konkursie rodzinnym, w którym młodzi uczestnicy z pomocą rodziców wykonywali prace o tematyce związanej z postacią patrona szkoły.

Dla uczniów kl. 4-6 pani katechetka przygotowała natomiast konkurs wiedzy o św. Józefie. Uczniowie skrzętnie gromadzili wiadomości na temat  patrona szkoły, a następnie rozwiązywali test, który wyłonił zwycięzców z poszczególnych klas. Oba konkursy cieszyły się dużą popularnością.

Jednym z ważnych elementów obchodów Dnia patrona było w tym roku przedstawienie teatru „Bajka” pt.”Wyjątkowy gość”. W ciekawy sposób wprowadziło ono uczniów w świat wartości reprezentowanych przez postać świętego patrona. Po przedstawieniu uczniowie otrzymali słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców, a następnie udali się do kościoła  parafialnego, gdzie m.in. recytowali przygotowane wcześniej wiersze o św. Józefie. Na zakończenie Pani Dyrektor uroczyście  ogłosiła wyniki szkolnych konkursów.

Marian Bator

 

Czerwony Kapturek w wykonaniu dzieci z przedszkola „Leśna Polana”

W poniedziałek 7.03.2016 r.  do Szkoły Podstawowej nr 1 w Kaszowie przybyły dzieci z przedszkola Leśna polana w Rącznej wraz ze swoją wychowawczynią panią Katarzyną Gajewską i panią dyrektor Bogusławą Sobesto. Były to przedszkolaki z grupy Motyli, które już we wrześniu rozpoczną edukację w klasie pierwszej. Celem wizyty było wzmocnienie współpracy pomiędzy placówkami oraz bliższe poznanie szkoły przez dzieci.

Przedszkolaki pięknie zaprezentowały uczniom teatrzyk pt: Czerwony Kapturek, pokazały jak wiele mają talentów oraz poprzez dydaktyczny quiz przypomniały podstawowe zasady bezpieczeństwa. Motyle zostały bardzo mile przyjęte, a przedstawienie nagrodzone gromkimi brawami.

Zwiedzając szkołę, dzieci miały okazję zobaczyć sale lekcyjne, pracownię komputerową oraz bibliotekę. W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom wysłuchały fragmentu utworu pt: Alicja w Krainie Czarów.

Pełne wrażeń wróciły do przedszkola, by podzielić się swoimi spostrzeżeniami z innymi przedszkolakami.

Dziękujemy serdecznie za wizytę, słodki poczęstunek i mile spędzony razem czas.

Wycieczka klasy II do Krakowa „Krakowski żaczek – wyprawa do wrót mądrości”

4 marca 2016 r. w ramach przygotowań do konkursu ŻACZEK dla uczniów klas drugich nasi drugoklasiści udali się na wycieczkę do Krakowa, aby poznać miejsca, fakty i legendy związane z najstarszą polską uczelnią – Uniwersytetem Jagiellońskim. Wycieczka miała za zadanie rozwinąć zainteresowania nauką wśród dzieci poprzez ukazanie postaci i obiektów ważnych dla nauki polskiej oraz aktywnych sposobów zdobywania wiedzy przy wykorzystaniu atrakcyjnej formy zabawy w poszukiwaczy-odkrywców z równoczesnym zwróceniem uwagi na poznanie wartości płynących z nauki.

Miesiąc Języka Ojczystego z poetą Karolem Kozłowskim.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Kaszowie obchodzi obecnie Miesiąc Języka Ojczystego. Z tej okazji 24 lutego 2016 r. gościliśmy niezwykłą osobę – poetę, bajkopisarza i satyryka pana Karola Kozłowskiego. Pan Karol jest autorem wielu ciekawych książek i bajek dla dzieci. Napisał między innymi: „Zwierzątkowo”, „Chory kotek”, „Osa Łakomczucha”, „Logoludek”, „Pies Dżok” i inne.

W trakcie spotkania autor opowiadał o swojej twórczości, przedstawiał bohaterów książek, recytował fragmenty utworów. Humorystyczne wierszyki, ekspresja i zdolności aktorskie pana Karola Kozłowskiego wzbudziły wśród dzieci wiele radości i gromkie brawa. Uczniowie z zapartym tchem słuchali rapowanej przez poetę piosenki z własnej twórczości, a następnie nabyli  książki z dedykacją autora i autografem. Na zakończenie uczennice klas starszych przeprowadziły z poetą wywiad, który zostanie umieszczony w najbliższym numerze szkolnej gazetki „Echo”.

Spotkanie z autorem przebiegło w bardzo przyjemnej atmosferze. Uczniowie naszej szkoły serdecznie dziękują pisarzowi za wypełnione uśmiechem i radością spotkanie z poezją oraz za kształtowanie wrażliwości na piękno żywego słowa i polskiej mowy.

Katarzyna Kowalik

ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA 

 

Są różne, białe, czarne, pręgowane, rude, rasowe, dachowce, lecz łączy je to, że wszystkie mruczą, łaszą się i miauczą. Kto? Oczywiści koty.

Dnia 17 lutego 2016 w Szkole Podstawowej nr 1 im. Świętego Józefa w Kaszowie, dzieci z oddziałów przedszkolnych „Misie” i „Pszczółki” oraz uczniowie klas I – III obchodziły Światowy Dzień Kota. Uroczystość ta stała się nie tylko okazją do wspólnej zabawy, ale także do pogłębienia wiedzy na temat naszych pupili. Święto obchodzone jest w Polsce od 10 lat. Powstało z inicjatywy Wojciecha Kurkowskiego redaktora tygodnika „KOT”. W tym dniu panowała w szkole radosna atmosfera. Dzieci z oddziałów przedszkolnych mogły wcielić się w kocie postacie.  Panie nauczycielki wykazały się kreatywnością i zdolnościami artystycznymi, malując na twarzach dzieci kocie mordki. Nawiązując do programu Szkoła Promująca Zdrowie, młodsze dzieci miały okazję obejrzeć inscenizację wiersza Stanisława Jachowicza pod tytułem „Chory kotek” wykonanego przez nauczyciela. Dzień wypełniony był atrakcjami. Dzieci śpiewały kocie piosenki, tańczyły kocie tańce. Nie zabrakło również wesołych zabaw matematycznych  i konkursów takich jak: polowanie na myszy, picie mleka z miseczki, wszedł kot na płot. Nauczyciele zgromadzili wiele książek i albumów, z których dzieci mogły dowiedzieć się o zwyczajach, nawykach, sposobach pielęgnacji i karmieniu kotów. Poznały wiele ciekawostek z ich życia. Dlaczego kot miauczy? Po co kotu wąsy? Na koniec dnia dzieci wykonały również prace plastyczne „Kocie figle”, „Laurka dla kota”. Uroczystość sprawiła dzieciom wiele radości. Uważamy, ze ten dzień na długo pozostanie w pamięci dzieci i rozbudzi w nich wrażliwość na dobro i niesienie pomocy naszym braciom mniejszym.

 

                                                                                                               Agnieszka Baran

WALENTYNKI W SZKOLE 

Walentynki już na dobre zapisały się kalendarzu uroczystości naszej szkoły. W tym roku obchodzone były 12 lutego. Szkoła tonęła w czerwieni: korytarze  przystrojone były czerwonymi plecionymi serduszkami wykonanymi przez panią  Agnieszkę Baran, gazetki udekorowane były walentynkowymi  pracami plastycznymi, były czerwone stroje i balony  serca. Zajęcia tego dnia poruszały takie pojęcia  jak: szczęście, miłość, przyjaźń i wzajemna życzliwość.  Nie zabrakło też  walentynek wykonanych samodzielnie przez uczniów. Uruchomiona została „poczta walentynkowa”. Amorki zadbały o to, aby każda walentynka trafiła do adresata.  Przy wiązance utworów góralskich i miłosnych  uczniowie przygotowywali się do występu na Halowy Turniej o Puchar Wójta ćwicząc układ walentynkowo – ludowy. To był  bardzo miły i przyjemny dzień w naszej szkole.

                                                                                   Renata Mądry

DRUŻYNA Z KASZOWSKIEJ JEDYNKI

NAJLEPSZA W GMINIE!!!

  Dnia 10 lutego 2016 roku na Hali Widowiskowo – Sportowej w Liszkach odbył się Gminny Turniej Piłki Koszykowej Dziewcząt o Mistrzostwo Gminy Liszki. Nasza drużyna zajęła pierwsze miejsce!!! Szkołę reprezentowały następujące uczennice:

Burdek Maria kl. V

Kurpan Joanna kl. V

Owca Oliwia kl. V

Para Dagmara kl. V

Suchan Paulina kl. V

Bierzało Wiktoria kl. VI

Burdek Magdalena kl. VI

Kurpan Natalia kl. VI

Tokarz Kamila kl. VI

Żmuda Gabriela kl. kl. VI

Wilczyńska Magdalena kl. VI

Każdy z rozgrywanych meczy miał bardzo dynamiczny przebieg. Dziewczyny były bardzo zaangażowane w rywalizację, dzielnie się broniły i robiły bardzo groźne kontrataki. Cała drużyna zagrała na wysokim i równym poziomie. Uczennice otrzymały piękny puchar oraz dyplom, który zdobi mury naszej szkoły.

Gratulujemy naszym zwyciężczyniom walecznej postawy, zaangażowania oraz skuteczności, a przede wszystkim awansu do następnego etapu rozgrywek!!! Zawody powiatowe odbędą się 29 lutego w Świątnikach Górnych.

Dyrektor szkoły Pani Barbara Szewczyk składa serdeczne gratulacje  dziewczętom, nauczycielowi Panu Damianowi Sternalowi, wychowawczyniom uczennic oraz ich rodzicom.

 

                                                                                                              Monika Kowalik

P1030112 P1030119

 

 Halowy Turniej o Puchar Wójta Gminy Liszki.

               Korzystając z zaproszenia Zarządu Klubu „Kaszowianka” Kaszów nauczycielki z SP nr 1 w Kaszowie: Renata Mądry, Magdalena Piotrowska i Katarzyna Kowalik opracowały program artystyczno – taneczny, nawiązujący do regionalnego futbolu i folkloru. Dzieci zaprezentowały cztery układy taneczne. Pierwszy z nich to prezentacja drużyn biorących udział w turnieju – „Taniec słońca” do znanej melodii wejścia piłkarzy na murawę podczas Euro 2012 Heart of Courage”.

Z okazji turnieju pani Renata Mądry wymyśliła specjalne logo SP nr 1 w Kaszowie, w którym zawarła: motywy ludowe – kwiaty polne ze względu na prowadzoną w szkole innowację pedagogiczną ,, Maki i chabry”, barwy organizatora imprezy ,, Kaszowianki” – niebiesko – biało – czerwone, kolory gminy Liszki oraz oczywiście w centralnym miejscu loga piłkę nożną ze względu na charakter wydarzenia. Logo zaprojektowała Teresa Ciągło.

Druga część występu była przedsmakiem wydarzenia , które miało miejsce później, a mianowicie mecz Reprezentanci Polski kontra Zawodnicy Gminy Liszki. Był to układ widowiskowo – taneczny do wiązanki  znanych melodii sportowych dopingujący obie drużyny  do walki.

Jeszcze nie zdążyły opaść emocje po wspomnianym meczu, kiedy na hali ponownie pojawili się w nowej odsłonie mali tancerze. Tym razem dzieci ubrane były w stroje z motywem ludowym odzwierciedlające barwy klubowe organizatora imprezy. Niebiesko – biało – czerwone barwy przeplatały się w rytm wielkiego przeboju Halllelujah, Układ ten był zadedykowany organizatorom za przygotowanie tegorocznego eventu.

Ostatni układ powstał ze względu na obchodzone w tym dniu Walentynki. Stroje  tancerzy zostały dodatkowo wzbogacone o motyw serca na podkoszulkach. Kropką nad „i” były  czerwone balony –  serca, które tancerze wręczyli na zakończenie swoim tanecznym partnerkom. Na zakończenie mali artyści zatańczyli  mix niezastąpionych góralskich  i miłosnych przebojów.

Wrażeniom nie było końca. Każde z dzieci otrzymało medal, pamiątkowy dyplom, książkę z wydawnictwa „Znak” oraz słodki upominek.

                                                                               Magdalena Piotrowska

Dzieci z Kaszowa uczciły Święto Babci i Dziadka

W niedzielne zimowe popołudnie 17 stycznia 2016 r. remiza OSP w Kaszowie wypełniła się po brzegi. Każdy uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Kaszowie czekał na tę uroczystość „Wspólne Kolędowanie połączone z Dniem Babci i Dziadka”. Honorowym gościem był Wójt Gminy Liszki Paweł Miś. Przybyli także przedstawiciele samorządu: radna z Kaszowa Dagmara Pilis, sołtys Kaszowa Jan Baran. Zaszczycił nas także swoją obecnością proboszcz parafii ks. Jacek Kasperczyk. Gościliśmy również członkinie Koła Gospodyń Wiejskich, przedstawicieli OSP Kaszów i działaczy LKS Kaszowianka. Licznie przybyli Ci, którym dedykowana była ta uroczystość – babcie i dziadziusiowie. Dopisali także rodzice naszych pociech i absolwenci szkoły.

Uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoły Barbara Szewczyk, która powitała zgromadzonych i złożyła życzenia noworoczne. Skierowała także ciepłe słowa do babć i dziadziusiów składając im życzenia z okazji ich święta.

Taka uroczystość w okresie świąt Bożego Narodzenia kojarzy się przede wszystkim z Jasełkami. Przygotowały je wychowawczynie Renata Mądry i Ewa Kołodziej wraz z klasą II i IV. Przedstawienie zachwyciło nie tylko recytacją dzieci, ale także piękną oprawą muzyczną, bogactwem strojów i dekoracjami.

Następnie z pokłonem do Świętej Rodziny przychodziły dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie poszczególnych klas. Każdy prezentował przygotowany na tę okazję występ. Dzieci z oddziału przedszkolnego 4-latków „Pszczółki” wykonały piosenkę „Zostań Jezu” oraz zaprezentowały taniec „Świeci gwiazda”. Dzieci przygotowała wychowawczyni Agnieszka Baran. Drugi oddział przedszkolny 5,6-latków „”Misie”, którego wychowawczynią jest Magdalena Piotrowska zaśpiewał pastorałkę pt. „Świeć gwiazdeczko” oraz zatańczył krakowiaka. Klasa I a pod czujnym okiem wychowawczyni Renaty Such przygotowała pastorałkę „Przychodzimy do stajenki” oraz taniec „Merry Christmas Everyone”. Uczniowie z klasy I b wykonali pastorałkę „Zbudźcie się już pastuszkowie” oraz zaprezentowali „Taniec śnieżynek”. Klasę przygotowała wychowawczyni Katarzyna Kowalik. Jeszcze raz wystąpiła klasa II podopieczni Renaty Mądry, która zaśpiewała kolędę z naszego regionu „ Tam na łące, na zielonej” i zatańczyła wiązankę tańców śląskich. Klasa III w krakowskich strojach wykonała piosenkę pt: „My z krakowskiej krainy” oraz zatańczyła krakowiaka pod kierunkiem wychowawczyni Bogumiły Bąk.

Przyszła wreszcie kolej na klasy starsze. Klasa IV, wychowankowie Ewy Kołodziej zaprezentowali swe muzyczne umiejętności grając na gitarach pastorałkę „Gore gwiazda”. Uczniowie z klasy V, których wychowawczynią jest Urszula Skołyszewska zatańczyli poloneza do kolędy „Bóg się rodzi”. Szóstoklasiści zaśpiewali piosenkę pt: „Skrzypi wóz, a przygotowała ich wychowawczyni Teresa Ciągło.

Korzystając z obecności swoich babć i dziadziusiów swoje umiejętności zaprezentowali uczniowie, którzy uczęszczają na zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne. Uczniowie z klasy V, Oliwia Katarzyna Suchan i Damian Kałuski dali pokaz tańców towarzyskich. Występy zakończyli uczniowie z koła teatralnego prowadzonego przez Urszulę Skołyszewską krótkim poetycko-muzycznym montażem dla babć i dziadków. W imieniu wszystkich uczniów przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Kamila Tokarz złożyła życzenia, a widzowie zebrani na sali odśpiewali „”Sto lat” dostojnym gościom.

Widownia była pod wrażeniem możliwości uczniów, którzy odnaleźli się w tak różnorodnym repertuarze. Zauważono dbałość o tradycję, nowoczesność, o rozwijanie uzdolnień dzieci do śpiewu, tańca, gry na instrumentach, recytacji oraz o rozwijanie umiejętności aktorskich. Zachwyciły jak zawsze stroje. Pierwszy raz zaprezentowały się dzieci w strojach regionalnych ufundowanych przez Radę Rodziców i pochodzących z 1% podatku za 2014. Pozostałe stroje uszyli rodzice według pomysłów wychowawców.

Dyrektor szkoły podziękowała rodzicom z Rady Rodziców na czele z Igą Galant oraz pozostałym rodzicom zaangażowanym w przygotowanie imprezy. Wyrazy wdzięczności skierowane zostały również do przyjaciół szkoły Ewy i Janusza Trojanów, Janiny i Józefa Zaborowskich oraz do strażaków i przedstawicielek KGW. Nie zabrakło także podziękowań dla nauczycieli, którzy mają wciąż nowe pomysły, aby ta ważna impreza środowiskowa była atrakcyjna. Podziękowania za pomoc w organizacji trafiły także do nauczycieli Teresy Ciągło, Jolanty Piwowarczyk, Mariana Batora. Na koniec dyrektor życzyła uczniom i nauczycielom udanych, bezpiecznych ferii zimowych. Wyraziła także wielką nadzieję na szybkie spełnienie marzeń całej społeczności szkolnej o większej przestrzeni do występów w nowym budynku szkolnym.

Renata Such

W Wytwórni Bombek Choinkowych

5 stycznia 2016 r. uczniowie klas I i II byli na wycieczce w Wytwórni Bombek Choinkowych „ARMAR” w Bęble. Wycieczka miała na celu zapoznanie dzieci z procesem powstawania ozdób choinkowych. Uczniowie oglądali film pokazujący etapy powstawania szklanych ozdób. Następnie zwiedzając wytwórnię przechodzili przez kolejne działy, poznając tajniki oraz etapy powstawania bombek.  Mieli także okazję obejrzeć i zakupić różnorodne bombki w sklepiku firmowym. Były to ręczne arcydzieła! Największą atrakcją były jednak warsztaty plastyczne, dzięki którym dzieci mogły własnoręcznie, według własnego pomysłu ozdobić bombki choinkowe, które będą mogły zawiesić na swoich choinkach.

Spotkanie bożonarodzeniowe – JASEŁKA

22 grudnia 2015 r. zgodnie z coroczną tradycją w świątecznie udekorowanej sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Świętego Józefa w Kaszowie zebrali się: dyrektor szkoły, nauczyciele, dzieci z  oddziałów przedszkolnych, uczniowie klas I-VI  oraz przedstawiciele rodziców, aby  po raz kolejny przeżyć historię Marii i Józefa. Piękna scenografia namalowana przez  p. Teresę Ciągło wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. Tym razem aktorami byli uczniowie klas II i IV, którzy pod opieką swoich wychowawczyń p. Renaty Mądry i p. Ewy Kołodziej przygotowali przedstawienie pokazujące scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców, dzieci oraz aniołów przeplatane kolędami i pastorałkami. Dzieci miały możliwość uczestniczenia w tradycji, a także zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych. Na zakończenie Pani Dyrektor Barbara Szewczyk złożyła wszystkim zebranym świąteczne życzenia.

SZLACHETNA PACZKA W NASZEJ SZKOLE

 20151214_104653

więcej

Dzień Misia

Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. W dniu 25 listopada 2015 r. pluszowe misie opanowały Szkołę Podstawową nr 1 w Kaszowie. Przybyły, aby ze swoimi małymi właścicielami bawić się, świętować i uczyć.
Dzieci z Oddziałów Przedszkolnych 4 i 5-latków oraz uczniowie z klas I – III uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim małym lub dużym przyjacielem – Misiem. A każdy był piękny i wyjątkowy.
Dzieci przedstawiały swojego miłego przyjaciela, a następnie brały udział w zajęciach zorganizowanych przez panie wychowawczynie. Wszystkie klasy poznały historię święta przedstawioną w formie prezentacji multimedialnej, bawiły się przy piosenkach oraz wykonały plastyczne wizerunki misiów. Ponadto klasa II doskonaliła swój warsztat polonistyczny i przygotowała pisemną historię misia – pluszaka oraz opis ulubionego misia.
Dzień ten w szkole pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.

Wycieczka do Tyńca

17 listopada uczniowie z klas I – III naszej szkoły udali się na wycieczkę do pobliskiego Tyńca. Celem wyprawy były warsztaty edukacyjne połączone ze zwiedzaniem klasztoru oo. Benedyktynów. Należy wspomnieć, że Opactwo Benedyktynów zostało wyróżnione certyfikatem „Miejsce przyjazne maluchom”. Dzieci uczestniczyły w interesujących zajęciach pt: „ Od tabliczki po e-booki, czyli historia książki”. Poznały dzieje książki, a następnie gęsim piórem spróbowały swych sił w kaligrafii. Najmłodsi uczniowie, czyli pierwszaki, dowiedzieli się na czym polegała praca średniowiecznego iluminatora i wykonali barwne inicjały do książki. Wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń powrócili do domów z certyfikatem uczestnictwa w tych interesujących warsztatach.

Obchody Święta Niepodległości 

Dnia 10 listopada 2015 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Kaszowie odbył się uroczysty apel upamiętniający ważną rocznicę w dziejach Polski – Odzyskanie Niepodległości. Uczniowie klasy drugiej pod kierunkiem wychowawczyni p. Renaty Mądry oraz p. Jolanty Piwowarczyk przedstawili teatrzyk pt. „Sprawa wagi państwowej”. Drugoklasiści bardzo zaangażowali się w przygotowanie przedstawienia ucząc się ról na pamięć, pracując nad ładną recytacją tekstów oraz samodzielnie wykonując kukiełki. Ponadto uczniowie wszystkich klas zaprezentowali przygotowane zespołowo pieśni patriotyczne. Pani dyrektor Barbara Szewczyk dziękując twórcom patriotycznego przedstawienia, podkreśliła jego wartość wychowawczą i artystyczną. Na koniec zachęciła uczniów do wzięcia udziału razem z rodzicami w uroczystościach połączonych z patriotycznym śpiewaniem oraz do oglądania relacji z obchodów Święta Niepodległości.

Ślubowanie pierwszoklasistów

Tegoroczne ślubowanie klas pierwszych miało marynistyczną tematykę. Pomysł wziął się stąd, że wychowawczynie klas pierwszych rozpoczynając naukę szkolną zaproponowały swoim podopiecznym, aby wyobraziły ją sobie jako wyprawę po naukę i dobrą zabawę. 14 października nasi pierwszoklasiści ubrani w marynarskie czapeczki wraz ze swoimi wychowawczyniami Renatą Such i Katarzyną Kowalik wypłynęli w rejs, aby udowodnić, że są prawdziwymi marynarzami. W przenośni oznacza to godnymi miana uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Kaszowie.

Rolę kapitana załogi na statku powierzono przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego Kamili Tokarz. Dzieci przeszły kilka prób. Najpierw wybierały przybory potrzebne do szkoły i pakowały plecak. Następnie dopłynęły do Wyspy Tańca, gdzie w rytm muzyki wykonywały czynności należące do marynarzy. Chwilę później osiągnęły Wyspę Wiedzy, gdzie rozwiązały zagadkę matematyczną i sprawiedliwie podzieliły skarb piracki. Po dopłynięciu do Wyspy Muzyki zaśpiewały szanty pod tytułem „Hej, jestem marynarzem”. Kolejną wyspą, na której zatrzymali się pierwszoklasiści była Wyspa Morskiej Pogody. Tutaj przedstawili pląs „Deszczyk pada”. Na koniec dopłynęli do Wyspy Zagadek, gdzie mieli odpowiedzieć na pytania związane z tematyką marynarską.

Pani Dyrektor nie miała wątpliwości, że tegoroczni pierwszoklasiści zasłużyli na przyjęcie do dzielnej morskiej (szkolnej) braci i dopuściła ich do ślubowania. Ślubowali, że będą dobrymi uczniami i kolegami oraz że postarają się, aby rodzice i nauczyciele byli dumni z ich postępów. Następnie dużym ołówkiem zostali pasowani na uczniów przez Panią Dyrektor. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie klas pierwszych otrzymali dyplomy i upominki od Rady Rodziców. Na pokrzepienie ciał zmęczonych zmaganiami w trakcie rejsu troskliwe mamy przygotowały poczęstunek.

                                                                                              Renata Such

„Korowód Świętych”

„Świętość jest siłą zdolną przeobrazić świat”
(św. Jan Paweł II)

Uczniowie naszej szkoły w ,,Korowodzie Świętych” brali udział po raz pierwszy. Przy pomocy rodziców przygotowywali się do niego bardzo gorliwie.
Ich głównym zadaniem było przedstawienie wybranego przez siebie świętego poprzez przygotowanie odpowiedniego stroju. Po raz pierwszy w swoją rolę uczniowie wcielili się na Akademii Szkolnej dnia 27 X 2015 roku. W czasie apelu społeczność szkolna miała możliwość bliższego poznania danego świętego poprzez rozwiązywanie zagadek o poszczególnych świętych, rozpoznawania ich strojów i atrybutów. Przemarsz ,,Korowodu Świętych” zakończyliśmy śpiewem piosenki „Taki duży, taki mały może świętym być”, „Gdy wszyscy święci idą do nieba…” oraz odmówieniem kilku wezwań z „Litanii do Wszystkich Świętych”. Na pamiątkę spotkania ze świętymi uczniowie otrzymali specjalnie przygotowane obrazki z cechami świętych.
Dnia 30 X 2015 r. uczniowie po raz kolejny wcielili się w postacie różnych świętych. Pod czujnym okiem Ks. Proboszcza, Grona Pedagogicznego i Rodziców oraz z piosenką na ustach korowód świętych udał się spod szkoły do Kościoła. Po nabożeństwie różańcowym i mszy świętej odbyło się wybieranie najpiękniej przygotowanych strojów. Dzięki hojności Ks. Proboszcza Jacka Kasperczyka najciekawsze prezentacje zostały nagrodzone.
Myślę, że ten dzień przypomniał nie tylko dzieciom, ale i dorosłym, że warto podążać za świętymi, by kiedyś móc cieszyć się razem z nimi w niebie.

Lucyna Zabagło

Wycieczka klas I, II i III do Ogrodu Doświadczeń 

Dnia 21 września 2015 r. odwiedziliśmy Ogród Doświadczeń w Krakowie.Po przekroczeniu bramy Ogrodu i zakupieniu biletów zostaliśmy podzieleni na grupy. Każda z grup ze swoim kierownikiem skierowała się w głąb Ogrodu. Byliśmy w ogromnym kalejdoskopie… Układ luster, jak w popularnej zabawce – pod kątem 60 stopni, ale bez kolorowych szkiełek. Byliśmy za to my. Sami tworzyliśmy obiekt, który podlegał wielokrotnym odbiciom. Przy innym stanowisku mogliśmy sprawdzić jak powstaje wir wodny i obserwować jego niepowtarzalne zachowanie, które wynika z prędkości kręcenia korbą. Zastanawialiśmy się nad sposobem wydostania się z takiego wiru.

Wszystko zaczynało nas dziwić coraz bardziej, a to dopiero był początek. Każde z oglądanych przez nas urządzeń prezentowało jedno lub kilka zjawisk fizycznych, a osiągnięcie celu nigdy nie polegało na zasadzie „wciśnij guzik i obserwuj”.
Frajdę sprawiły nam zabawy w dziale akustyki. Mogliśmy uderzać w gong, dotykać ruszające się powietrze wokół niego, grać na innych instrumentach, słuchać różnych odgłosów z magicznych rur itp. Wzięliśmy też udział w warsztatach edukacyjnych „Fizyka balonika” w czasie których też świetnie się bawiliśmy. Oglądaliśmy kilkanaście zaskakujących eksperymentów – każdy z wykorzystaniem balonika. Baloniki były nadmuchiwane, przebijane, podpalane, zgniatane, stanowiły napęd pojazdów poruszających się po ziemi, wodzie i w powietrzu. Na koniec zostaliśmy zahipnotyzowani przez naszą panią przewodnik.
Mogliśmy też kupić różne, magiczne, fizyczne, doświadczalne pamiątki – każdy według własnych zainteresowań.
Wszyscy uważamy, że ten wyjazd zaliczamy do udanych.

SZKOŁA W KASZOWIE OTRZYMAŁA CERTYFIKAT SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE

 

NASZA SZKOŁA PROMUJE ZDROWIE

 

 

Szkoła w Kaszowie promuje zdrowie!

Nasza szkoła od wielu już lat promuje zasady zdrowego stylu życia i podejmuje liczne działania z zakresu edukacji zdrowotnej prowadzone w ramach zajęć. Edukacja zdrowotna stanowi ważny element programu nauczania i wychowania szkoły. Mamy świetny program profilaktyczny, realizujemy treści ścieżki prozdrowotnej. Uczestniczymy w wielu programach, projektach i kampaniach promujących zdrowy styl życia. Działania te zostały nagrodzone przyznaniem naszej szkole Certyfikatu. Pani dyrektor Barbara Szewczyk w towarzystwie szkolnego koordynator Magdaleny Piotrowskiej odebrały Certyfikat przynależności do Wojewódzkiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie z rąk Pani Urszuli Blicharz.

 


Co to jest Szkoła Promująca Zdrowie?

Szkoła Promująca Zdrowie jest to siedlisko, w którym członkowie społeczności szkolnej – pracownicy i uczniowie: podejmują starania, aby poprawić swoje samopoczucie i zdrowie, uczą się jak zdrowiej żyć i jak tworzyć zdrowe środowisko, zachęcają ludzi, zwłaszcza rodziców do podjęcia podobnych starań.

Jakie są główne cechy Szkoły Promującej Zdrowie?

1. Edukacja zdrowotna jako ważny element programu nauczania szkoły.

2. Etos zdrowia w szkole to znaczy troska o dobre samopoczucie uczniów i wszystkich pracowników szkoły;

3.Współdziałanie z rodzicami i społecznością lokalną.

Jakie są cele Szkoły Promującej Zdrowie?

Nadrzędnym celem SZPZ jest zdrowy styl życia społeczności szkolnej i lokalnej.
Aby to osiągnąć społeczność szkolna powinna starać się m.in.:

 

 • kształtować poczucie odpowiedzialności za zdrowie każdej osoby, w rodzinie i w społeczności lokalnej,
 • zachęcać do zdrowego stylu życia oraz stworzyć uczniom i pracownikom realne i atrakcyjne możliwości dokonywania zdrowych wyborów,
 • umożliwiać uczniom rozwój ich potencjału fizycznego, psychicznego i społecznego oraz wzmacniać w nich poczucie własnej wartości,
 • zapewnić sprzyjające zdrowiu środowisko do pracy i nauki,
 • włączyć edukację zdrowotną uczniów do programu nauczania szkoły z wykorzystaniem aktywizujących metod nauczania,
 • wyposażać uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia oraz tworzenia zdrowego i bezpiecznego środowiska fizycznego,
 • włączyć do działań szkoły służbę zdrowia, zwłaszcza do edukacji zdrowotnej.

W tworzeniu Szkoły Promującej Zdrowie współuczestniczą:
uczniowie;
– nauczyciele;
– rodzice;
– inni pracownicy szkoły;
– inne osoby ze społeczności lokalnej.

 

O PROMOCJI ZDROWIA

Koncepcja szkoły promującej zdrowie narodziła się w Europie w połowie lat 80 dwudziestego wieku. W 1991 r. Światowa Organizacja Zdrowia zaproponowała Polsce, Czechosłowacji i Węgrom realizację projektu: ?Szkoła promująca zdrowie?. W 1992 r. utworzona została Europejska Sieć Szkół Promujących Zdrowie. Polska przystąpiła do niej i tak stopniowo w całym kraju szerzona była idea szkół promujących zdrowie. Ruch szkół promujących zdrowie rozwija się w Europie i obejmuje obecnie 45 krajów stowarzyszonych w Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie, którym wspólnie patronuje Światowa Organizacja Zdrowia, Rada Europy i Komisja Europejska.

 

Pragniemy, aby nasza szkoła była:

 

 • miejscem, w którym panuje dobra atmosfera i obowiązują zasady współpracy.
 • miejscem, w którym społeczność szkolna podejmuje działania dla poprawy własnego samopoczucia i zdrowia
 • miejscem, w którym uczniowie uczą się jak zdrowiej i lepiej żyć

 

 

 

ROK SZKOLNY  2014/2015

ZIELONA SZKOŁA W KOŁKÓWCE

Na zielonej szkole bardzo mi się podobało. Koło budynku były: trampolina, boisko i podwórko. W środku budynku był bilard, piłkarzyki. W pokojach było ciepło i przytulnie. Codziennie mieliśmy piesze lub autokarowe wycieczki. W piątek wyruszyliśmy do Jodłówki Tuchowskiej. Mieliśmy niespodziankę, ale się nie udało, ponieważ tak się rozlało, że wszyscy byli mokrzy. Później nie poszliśmy od razu do Kołkówki tylko poszliśmy do drugiego budynku. Na obiad była zupa pomidorowa i ziemniaki z rybą. Byłam tam z całą moją klasą IV. Poszliśmy na ognisko, bawiliśmy się przy nim, piekliśmy kiełbaski. Razem z moimi koleżankami z klasy III goniliśmy Kubę  – ich kolegę z klasy. W pokoju ze mną były Paulina, Monika, Klaudia, Julia i Martyna. W pokoju było nam przytulnie i miło. W pokoju wybieraliśmy kto będzie w danym dniu dyżurnym. Ja byłam w czwartek. W ostatnim dniu padał deszcz. Były miłe i uprzejme panie. Pakowaliśmy się i było nam smutno, że musimy opuścić to piękne miejsce. Pan Wacek płakał, że już wyjeżdżamy. Ale cieszę się, że nie było tam żadnych innych dzieci z innej szkoły. Tam mi się podobało, moje koleżanki były dla mnie uprzejme.

Zielona szkoła mi się podobała, chcę tam pojechać jeszcze raz.

Oliwia Owca kl. 4

Na zielonej szkole było bardzo ciekawie. Pierwszego dnia zobaczyliśmy swoje pokoje – były bardzo przytulne. Codziennie były organizowane wycieczki. Było dużo konkursów, i to bardzo mi się podobało. Na korytarzu był bilard i piłkarzyki. Pani powiedziała, żebyśmy nazwały swój pokój i dałyśmy nazwę CZADERKI. Miałam pokój z Anią, Asią, Kasią, Dagmarą i Marysią. Pogoda nam nie dopisywała, jednak codziennie było pochmurnie i dwa razy padał deszcz. Co wieczór były organizowane zabawy, np. dyskoteka, ognisko. Zajęcia były bardzo ciekawe, a nauczyciele bardzo dobrzy. Jedzenie było przepyszne. Szkoda jednak, że byłam tylko pięć dni. Chciałabym jeszcze tam pojechać.

Ola Lach kl. 4

Na zielonej szkole było sympatycznie. Pogoda była ładna, ale w ostatnim dniu padał deszcz. Jedzenie było smaczne. Wycieczki były długie i męczące. Towarzystwo było doskonałe. W środę był gril. Nauczyciele byli mili. Było tam świetne podwórko, a najlepsze było boisko do gry. W środku był bilard i piłkarzyki, w pokojach było miło. Nasz pokój nazywał się CZADERKI. Zajęcia w Kołkówce były ciekawe. W ciągu tygodnia były dwie dyskoteki, były cztery piesze wycieczki i dwie autokarowe do Stróż do pszczelarni i do Skamieniałego Miasta.

Myślę, że warto było jechać. Pojechałabym tam jeszcze raz.

Maria Burdek kl. 4

15.06.2015 r. pojechaliśmy do Kołkówki – niewielkiej miejscowości pod Jodłóką Tuchowską. Na początku dziwnie się czułam, ponieważ to był mój pierwszy, dłuższy wyjazd bez rodziców. Atmosfera była miła, jedzenie pyszne, pogoda zmienna i wycieczki świetne. Na pierwszą wycieczkę pojechaliśmy do Stróż, gdzie były pszczółki, a na drugą do Ciężkowic do Skamieniałego Miasta. Kolejnymi atrakcjami były wycieczki piesze i zwiedzanie okolicznych zabytków. Zobaczyliśmy piękny drewniany kościółek z 16 w., latarnie z kamienia i posąg. Mieszkałam w 6 – osobowym pokoju; oprócz mnie przebywały tam Asia, Marysia, Ola i dwie Oliwie. Nasz pokój nazywał się CZADERKI. Nauczyciele z Zielonej Szkoły byli uprzejmi, mili i wyrozumiali.

Pobyt w Domu Wczasów Dziecięcych bardzo mi się podobał i na pewno będę miło go wspominać.

Dagmara Para kl. 4

Na zielonej szkole bardzo mi się podobało i chciałabym pojechać tam jeszcze raz. Byli mili opiekunowie. Najbardziej lubiłam Pana Wacka. Było dużo wycieczek. Najciekawiej było w Skamieniałym Mieście. Podobało mi się jeszcze, gdy było ognisko, przy którym bawiliśmy się i rozmawiali.

Julia Sieradzka kl. 3

WIECZORNICA PATRIOTYCZNA

26 listopada 2014 r. w naszej szkole odbyła się Wieczornica Patriotyczna z okazji Święta Niepodległości. Przed publicznością złożona z rodziców, dziadków, babć i absolwentów wystąpili uczniowie z klas II i III. Pomysł organizacji takiej uroczystości zrodził się trzy lata temu. W tym roku jest kontynuowany w ramach innowacji pedagogicznej „Jestem patriotą – poznaję historię mojej małej i wielkiej Ojczyzny”. Małych artystów przygotowały Bogumiła Bąk, Renata Such i Katarzyna Kowalik.

Opowieść o historii Polski zaczęła się w czasach świetności Polski. Następnie wiodła przez rozbiory i pełną poświęcenia walkę Polaków o wolną Ojczyznę aż do odzyskania niepodległości za przyczyną Legionów Józefa Piłsudskiego. Wykonane pieśni patriotyczne nadały kolorytu uroczystości, a odtańczony polonez podkreślił jej uroczysty charakter. Przedstawienie zamknął pokaz animowanej historii Polski autorstwa Tomasza Bagińskiego.

Nie zabrakło również głosów naszego chóru szkolnego, który przygotował repertuar pieśni patriotycznych. Kiedy ze sceny zeszli uczniowie naszej szkoły przyszedł czas na popisy śpiewających absolwentów. Julia Litwicka, Tomasz Hajduga i Piotr Hajduga zaśpiewali wybrane przez siebie utwory patriotyczne.

Uroczystość zakończono wspólnym odśpiewaniem „Pierwszej kadrowej” przez wszystkich uczestników wieczornicy. Taka chwila zadumy i refleksji jest potrzebna – uświadamia nam, że mamy dług wdzięczności wobec tych, którzy złożyli ofiarę życia za swoją wolność i wolność przyszłych pokoleń. Pamięć o tych bohaterach to nasz obowiązek.

                                                                                                Renata Such

ŚLUBOWANIE KLASY I

14 października 2014 roku w Remizie OSP w Kaszowie odbyła się doniosła uroczystość. W dniu tym dzieci z klasy I  ślubowały być dobrymi i godnymi uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 w Kaszowie.

Uroczystość prowadziła przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego, która powitała zaproszonych gości, dyrekcję szkoły, nauczycieli oraz licznie zebranych rodziców i uczniów.  Uczniowie klasy I przygotowali program artystyczny, na który przybyły Wróżki – Dobra ze swoimi pomocnikami oraz Zła, chcąca zakłócić całe spotkanie.

Pierwszoklasiści  mieli do wykonania kilka zadań: zatańczyli poloneza, pięknie zaśpiewali piosenki, pokazali, że potrafią ładnie recytować wiersze.  Wykazali się także znajomością swojej Ojczyzny, zasad dobrego zachowania, przepisów ruchu drogowego, umiejętnościami matematycznymi, a prezentując swoje rysunki udowodnili, że potrafią też pięknie rysować. Za poprawne wykonanie wszystkich zadań, wróżki zgodziły się na to, aby pani dyrektor dokonała pasowania pierwszaków na uczniów. Przed tym oczekiwanym momentem każdy pierwszoklasista wypił eliksir wiedzy i połknął tabletkę mądrości.

Kiedy nastąpiła najważniejsza chwila – pasowanie na uczniów – w podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Następnie każdy pierwszak, po kolei, wystrojony w biret i kokardę wystąpił na środek sali. Dyrektor szkoły, Barbara Szewczyk, dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej nr 1 im. Świętego Józefa w Kaszowie” – mówiła, dotykając  dużym ołówkiem ramion swoich podopiecznych. Każdy otrzymał pamiątkowy AKT PASOWANIA NA UCZNIA oraz legitymację szkolną. Przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego życzyła sukcesów w nauce oraz zapewniała  o pomocy i opiece starszych kolegów w szkole i poza nią.

W dalszej kolejności przedstawiciele wszystkich klas naszej szkoły wręczyli upominki dla pierwszaków. Nie zabrakło też prezentów  od rodziców. Była również chwila na pamiątkowe zdjęcia grupowe. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem. Niespodzianką dla dzieci był tort w kształcie książki ze zdjęciami wszystkich pierwszoklasistów.

Renata Mądry

ROK SZKOLNY 2013/2014

Spotkanie absolwentów

 

 Spotkanie absolwentów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Św. Józefa w Kaszowie odbyło się 21 listopada o godz. 1600. Ci, którzy mogli i chcieli (wielu miało zajęcia w obecnych szkołach) przyszli aby spotkać się ze swoimi paniami wychowawczyniami: Jolantą Piwowarczyk, Urszulą Skołyszewską, Teresą Ciągło, Ewą Kołodziej i panią Dyrektor Barbarą Szewczyk. Zabrakło absolwentów, którzy ukończyli szkołę w 2008 r. Z późniejszych lat z każdej klasy przyszło kilku reprezentantów. Miło było powspominać szkolne czasy, wspólne wycieczki i opowiedzieć o obecnych szkołach. Każdej wychowawczyni i jej wychowankom zrobiono zdjęcie (są w naszej Galerii).

Wiele śmiechu było przy oglądaniu prezentacji multimedialnej z wycieczki do Warszawy i do Wrocławia.

W miłej atmosferze i z zainteresowaniem zebrani oglądali stare kroniki szkolne i wyszukiwali fotografie sprzed lat. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku i ciepłych napojów.

Zadowoleni i uśmiechnięci absolwenci spiesząc się do swych nowych obowiązków opuszczali mury już 120 letniej „podstawówki”.

Równie usatysfakcjonowane zostały panie nauczycielki, widząc młodzież, która była kiedyś dziećmi.

Czas upływa i pozostają wspomnienia.

 

Spotkania z ciekawymi ludźmi

 

W tym roku uczniowie naszej szkoły już dwukrotnie mieli możliwość spotkania się z interesującymi postaciami.

27 września przybyła do nas mama pisarki Anny Sokół, która w młodym wieku zmarła na śmiertelną chorobę. Pani ta w bardzo interesujący sposób opowiadała o swej córce, przedstawiła prezentację o niej i przede wszystkim przeczytała fragmenty książki napisanej przez Annę sokół, „Promyki słońca”. Każdy uczeń otrzymał tę książkę.

Uczniowie klas młodszych zostali obdarowani bajeczkami, autorstwa zmarłej pisarki.

 

18 listopada gościliśmy w naszych murach pana Karola Kozłowskiego – autora utworów dla dzieci. Pisarz, poeta spotkał się z uczniami i w arcyciekawy sposób opowiadał o swej twórczości. Prezentował swoje książki i każdy zainteresowany uczeń mógł nabyć ciekawe pozycje książkowe.

Nadmienić można, iż to nie jest pierwsza wizyta pana Karola Kozłowskiego w naszej szkole. Mieliśmy te przyjemność gościć pisarza w latach wcześniejszych.

 

Pasowanie na Zerówkowicza

 

14 listopada 2013 r. w naszej szkole odbyło się „Pasowanie na Zerówkowicza”. Był to szczególny dzień dla dzieci, które  po raz pierwszy występowały  przed tak  licznie zgromadzoną publicznością.

Przedszkolaki na tle pięknej dekoracji w krakowskich  strojach przedstawiły wiersze, piosenki, tańce, których motywem przewodnim był Kraków.

Po zakończonej części artystycznej pani dyrektor dokonała uroczystego pasowania krakowskim stroikiem z pawich piór , kwiatów i biało – czerwonej wstążki. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało dyplom. Po części artystycznej, wszyscy  zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez rodziców, na którym nie zabrakło pysznych ciast i smacznych kanapek.

 

Ślubowanie klasy I

 

14 października 2013 roku w dniu Komisji Edukacji Narodowej, w remizie OSP w Kaszowie, odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych. W tym uroczystym dniu, najmłodsi przedstawiciele braci uczniowskiej I klasy, zostali w sposób symboliczny włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej nr 1     w Kaszowie.

Z tej okazji odświętnie ubrane dzieci z klasy pierwszej, w żakowskich czapkach na głowach, śmiało wkroczyły na scenę i przedstawiły swój program artystyczny przygotowany pod czujnym okiem pani Bogumiły Bąk – wychowawczyni klasy.
Motywem przewodnim inscenizacji była postać wróżki Nauki, która towarzyszyła dzieciom w podróży do Królestwa Wiedzy. Zanim jednak uczniowie tam dotarli, przemierzali wiele krain: Krainę Bezpieczeństwa, Patriotyzmu, Pracowitości i Mądrości, Ekologii. W każdej z odwiedzanych krain pierwszacy wykazywali się umiejętnością pięknego śpiewu, tańca    i wiadomościami  potrzebnymi w życiu szkolnym.

Dzieci podróżowały różnymi środkami lokomocji: statkiem, samolotem, samochodem, balonem.              W Królestwie Wiedzy musiały zdać najtrudniejszy egzamin – były to rozmaite zadania i zagadki. Odpowiedzi były bezbłędne.

Po udanym egzaminie nastąpiło ślubowanie. Zgodnie z tradycją aktu pasowania na ucznia dokonała dyrektor szkoły – Barbara Szewczyk.

Uroczystość ślubowania klas pierwszych to niezwykle ważny dzień dla pierwszoklasistów, ich wychowawcy i rodziców. O tym, że najmłodsi są już gotowi do wstąpienia w poczet uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Kaszowie, świadczyć mogło ich zachowanie oraz zaprezentowane wiersze, piosenki i tańce.

Po głównej uroczystości odbył się słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Przed maluchami wiele trudu w osiągnięciu wiedzy. Życzymy więc wiele radości, wspaniałych kolegów i koleżanek oraz wielu sukcesów w szkole.

 

Katarzyna Kowalik